Organo Tarım Teknolojileri A.Ş. Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kök: “Çevre dostu tarım uygulamalarını destekliyor ve bu alanda öncü çözümler sunuyoruz”

  • ORGANO TARIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. olarak, sürdürülebilir tarımın öncüleriyiz ve temiz bir geleceğe katkıda bulunmak ve modern tarımı geliştirmek vizyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Tarım sektöründe sunduğumuz çözümler ve inovasyonlar ile tarımsal süreçleri daha verimli, çevre dostu ve sürdürülebilir hale getirmeyi misyon ediniyoruz.
  • Sürdürülebilirlik, iş kültürümüzün temel taşıdır. Doğal kaynakları koruma sorumluluğumuzun bilincinde olarak, çevre dostu tarım uygulamalarını destekliyor ve bu alanda öncü çözümler sunuyoruz. Toprak sağlığını koruma, su kaynaklarını etkin kullanma ve biyoçeşitliliği destekleme hedeflerimizin merkezinde sürdürülebilir tarım bulunmaktadır.
  • Organomineral gübrelerimiz, organik maddeler ile bitki besin elementlerinin belirlenen oranlarda formüle edilmesiyle üretilir. Bu gübrelerde azot, fosfor, potasyum gibi makro ve çinko, demir, mangan gibi mikro besin maddeleri yanı sıra organik materyaller ve kükürt bulunmaktadır. Toprağı iyileştirici özellikleri sayesinde toprak kalitesini ve su tutma kapasitesini artırır, erozyonun önlenmesine yardımcı olur ve kök gelişimini destekler.  

Çevre dostu çözümlerle tarımda sürdürülebilirlik, yüksek verim ve kalite günümüzde çok önemli hale geldi. Organo Tarım Teknolojileri A.Ş., sunduğu çevre dostu, üstün nitelikli çözümler ile çiftçilerin tarımsal üretimde yüksek verim ve kaliteye ulaşmalarını sağlıyor. Özellikle organomineral çözümleriyle toprağı iyileştirip kalitesini ve su tutma kapasitesini artıran, kök gelişimini destekleyen, toprakta bağlı bulunan besin maddelerinin bitki tarafından alımını kolaylaştıran firma, sektöre yaptığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. Organomineral ürün gruplarını Fergo markası olarak tüm sektör paydaşlarıyla buluşturan Organo Tarım Teknolojileri A.Ş.’nin Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mahmut Kök’ü bu ayki sayımıza konuk ederek, son teknoloji ürünlerini, yatırımlarını ve geleceğe dair planlarını konuştuk.  

Sayın Kök, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1983 Kayseri doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden 2006 yılında mezun oldum. 15 yıldır ziraat sektöründe, bitki besleme ve tarımsal sulama alanlarında farklı bakış akış açısı kazanmamı ve tecrübelerimi katlayarak arttırmamı sağlayan farklı kurumsal firmalarda çalışma hayatım oldu. 2023 yılı ortasından bu yana da Organo Tarım bünyesinde Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Fergo markasının bütün oluşum süreci için de tüm ekibimizle heyecanla çalışıyorum.

Organo Tarım olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?

ORGANO TARIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. olarak, sürdürülebilir tarımın öncüleriyiz ve temiz bir geleceğe katkıda bulunmak ve modern tarımı geliştirmek vizyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Tarım sektöründe sunduğumuz çözümler ve inovasyonlar ile tarımsal süreçleri daha verimli, çevre dostu ve sürdürülebilir hale getirmeyi misyon ediniyoruz.

Üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sivas’ta bulunan 98.000 m2‘lik alanımızda, Türkiye’nin en büyük Organomineral Gübre tesisini inşa ettik. Bu tesis, 25.000 m2‘si kapalı olmak üzere 3 entegre hat içeriyor. Bu tesisimizde aynı anda 3 farklı formülasyonda üretim yapabilecek kapasitedeyiz.

Organo Tarım’ın hedefleri nelerdir?

Sürdürülebilirlik, iş kültürümüzün temel taşıdır. Doğal kaynakları koruma sorumluluğumuzun bilincinde olarak, çevre dostu tarım uygulamalarını destekliyor ve bu alanda öncü çözümler sunuyoruz. Toprak sağlığını koruma, su kaynaklarını etkin kullanma ve biyoçeşitliliği destekleme hedeflerimizin merkezinde sürdürülebilir tarım bulunmaktadır. Tarımsal verimliliği ve kaliteyi artırmak aynı zamanda kaynakları daha etkin kullanmak için çiftçilerimize son teknoloji ürünleri sunuyoruz. Bu sayede, enerji, su ve diğer kaynakları en aza indirerek daha fazla ürün elde etmelerine ve karbon ayak izini azaltmalarına yardımcı oluyoruz.

Kurumsal olarak hedefleriniz nelerdir?

Kurumsal kimliğimiz, şeffaflık, güvenilirlik ve sosyal sorumluluk üzerine kuruludur. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak ve adil bir çalışma ortamı sunarak, kurumsal dünyada örnek bir şirket olmayı hedefliyoruz.

Tarım sektörünün geleceğine dair planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Tarıma yapılan yatırımlar, geleceği şekillendirmek adına en önemli önceliklerimizden biridir. İleri teknolojiye yapılan yatırımlar, tarım sektörünü daha rekabetçi, sürdürülebilir ve dirençli bir geleceğe taşımaktadır. Bizler Dünya genelinde tarımsal yeniliklere yön verme vizyonuyla tarımın dönüşümüne liderlik yapıyoruz.

Fergo Organomineral gübrelerinizin içeriği, özellikleri ve faydaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Organomineral gübrelerimiz, organik maddeler ile bitki besin elementlerinin belirlenen oranlarda formüle edilmesiyle üretilir. Bu gübrelerde azot, fosfor, potasyum gibi makro ve çinko, demir, mangan gibi mikro besin maddeleri yanı sıra organik materyaller ve kükürt bulunmaktadır. Toprağı iyileştirici özellikleri sayesinde toprak kalitesini ve su tutma kapasitesini artırır, erozyonun önlenmesine yardımcı olur ve kök gelişimini destekler. Ayrıca, toprakta bağlı bulunan besin maddelerinin bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
            Gübrelerimizi formüle ederken özellikle organik madde açısından zengin olan Leonardit ve S formunda elementel kükürt kullanıyoruz. Fosfor içerikli ürünlerimizde suda çözünen fosfor oranı %85 olan DAP (Diamonyum Fosfat) gübresini ham madde olarak kullanıyoruz. Organomineral gübrede maksimum başarı sağlayabilmek için fosforun suda çözünürlük oranı çok önemlidir.

Leonardit nedir ve bitkilere faydaları nelerdir?

Linyit kömürünün, oksidatif reaksiyona uğramış, düşük kalorili bir türevi olan Leonardit içerdiği hümik ve fülvik asitler nedeniyle son derece kıymetli bir toprak düzenleyicidir. Toprağa karışmasıyla birlikte toprağın su tutma kapasitesi, havalanma gibi fiziksel özelliklerini hızlıca iyileştirir. Leonardit içeren organik madde kaynağı olarak ürettiğimiz gübreler, toprağın fiziksel özelliklerini hızlıca iyileştirir ve bitki gelişimini destekler.

Kükürt elementinin organomineral gübre içerisindeki işlevi ve önemi nedir?

Kükürt; N, P, K ve Ca gibi optimal bitki büyümesi için nispeten büyük miktarlarda ihtiyaç duyulan önemli bir besin maddesidir. Bitkide, amino asit sentezi, klorofil oluşumu başta olmak üzere birçok biyolojik aktivitenin temel unsurlarından bir tanesidir. Özellikle alkali olan topraklarda, bitki besin elementlerinin bitkiler tarafından alınımı zorlaşmaktadır. Yüksek pH, bitki kökleri tarafından topraktan su alımını da olumsuz etkilemektedir. Bu durum çoğunlukla verimde doğrudan azalma anlamına gelmektedir. Organomineral gübre üretiminde kullandığımız S formundaki Elementel kükürt, bitki tarafından alınabilir forma dönüşme sürecinde toprak pH’ını olumlu yönde etkilemektedir. Yüksek kaliteli organik madde içeren gübrelerimiz, topraktaki faydalı mikroorganizma faaliyetlerini artırarak elementel kükürtün etkisini hızlandırır. Bu sayede, bitki gelişimini ve verimi artırır.

Gübre çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç çeşit ürününüz var ve bu ürünleri nasıl gruplandırıyorsunuz?

Organomineral gübrelerimizi Fergo markası olarak çiftçilerimiz ve tüm sektörümüz ile buluşturuyoruz.

N, NP, NK ve NPK olmak üzere 4 farklı grupta toplam 14 farklı formülasyonla organomineral gübre çeşitleri üretmekteyiz.
            Azot (N) grubunda 3 farklı ürünümüz bulunmaktadır:  Azot 13, Azot 20 ve Azot 27.  Bu 3 üründe en az %15 organik madde ve %14 hümik – fülvik asit vardır.

Azotlu fosforlu (NP) grubumuzda 5 farklı ürünümüz bulunmaktadır: 6.16.0, 7.7.0, 8.21.0, 12.12.0, 15.20.0.  Bu 5 üründe en az %15 organik madde ve %12 ila %16 arasında hümik – fülvik asit vardır.

Azotlu potasyum (NK) ürün grubunda 1 adet ürünümüz bulunmaktadır: 5.0.25. Bu üründe en az %10 organik madde ve %10 hümik – fülvik asit vardır.

            Azot fosfor potasyum içeriği (NPK) ürün grubunda 5 adet ürünümüz bulunmaktadır: 6.16.6, 7.7.7, 11.11.11, 12.15.5, 25.5.5. Bu 5 üründe en az %15 organik madde ve %10 hümik – fülvik asit vardır.  

Önceki yazı
Massey Ferguson, Konya Tarım Fuarı’nda en yeni makineleri ve Akıllı Tarım çözümlerini sektörle buluşturuyor
Sonraki yazı
EFORGANİK, yüksek üretim teknolojisiyle bitkilerin özel ihtiyaçlarına çözümler sunuyor

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü