Agrobest Grup, AD-Rossen Tarım AŞ’yi satın aldı

Bitki koruma sektörünün öncü firmalarından Agrobest Grup, tohumculuğa da el attı. 2008 yılında Hollanda’da yerleşik Rossen Seeds BV’nin bir iştiraki olarak Antalya’da kurulan AD-Rossen Tarım San. ve Tic. AŞ., Agrobest Grup tarafından satın alındı.

Bitki koruma sektörünün öncü firmalarından Agrobest Grup, tohumculuğa da el attı. 2008 yılında Hollanda’da yerleşik Rossen Seeds BV’nin bir iştiraki olarak Antalya’da kurulan AD-Rossen Tarım San. ve Tic. AŞ., Agrobest Grup tarafından satın alındı.

Türkiye’de gerçekleştirilen sebze ıslah çalışmalarına Hollanda’dan yapılan bir yatırım olarak dikkat çeken AD-Rossen Tarım, 20’nin üzerinde tescilli çeşidini son 8 yıla sığdırmayı başarmıştı. Özellikle biber, domates ve hıyar türlerinde sunulan ürünleriyle bilinirliği artan AD-Rossen Tarım, ıslah ettiği özgün hibrit çeşitleriyle Türkiye’nin tarım yapılan tüm bölgelerine ulaşmayı başarmıştı.

AD-Rossen Tarım, Agrobest ile gücüne güç katacak

Rossen Seeds BV’nin uluslararası sebze tohum pazarında etkinliğini artıran “AD-ROSSEN” kodlu ürünler yurtdışında da karşılık bulmuş ve Mısır, Cezayir, Irak, Lübnan, Suudi Arabistan, İran, Rusya gibi ülkelerde talep edilir hale gelmişti. Son satınalma sonucunda AD-Rossen Tarım’ın, bugüne kadar gerçekleştirdiği gelişmeyi, Agrobest Grubun gücüyle birleştirerek özellikle uluslararası düzeyde daha etkili olmak hedefiyle çalışmalarını sürdüreceği belirtildi.

Milletimiz adına gururluyuz

Satınalma ile ilgili görüşlerini harmanTIME’la paylaşan Agrobest Grup Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eroğlu, şunları söyledi: “Hep yabancılar Türk firmalarını satın alıyordu, şimdi olay tersine döndü, bir Türk firması olarak bir yabancı firmayı satın aldık. Hem kendi adımıza, hem çiftçilerimiz, hem de milletimiz adına gururluyuz. Tohumda yıllardan beri Türkiye dışa bağımlı bir ülkeydi. Biz bunun yönünü çevirmeye başladık. Artık yurtdışından tohum almak değil yurtdışına tohum satmaya başlayacağız. Bunun başlangıcını yaptık, daha iyi gelişmeler olacak. Rossen, sadece sebze tohumları üzerine çalışıyor, fakat bizim son 5 yıldır tarla bitkileri tohumları üzerine özellikle de çeltik tohumu üzerine çalışmalarımız var. Dünya’nın birçok ülkesinde denemeler yapıyoruz. Sebze tohumlarını Rossen adı altında Türkiye ve dünyaya pazarlamayı düşünüyoruz. Diğer tarla tohumlarında ayrı bir grup olarak devam edeceğiz.”

Önceki yazı
Limagrain, yeni ayçiçeği tohumu çeşitleriyle verimde ve yağda fark yaratıyor
Sonraki yazı
Seralarda verimsiz kazanlarla %40 daha fazla kömür yakılıyor

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü