Limagrain, yeni ayçiçeği tohumu çeşitleriyle verimde ve yağda fark yaratıyor

Limagrain Türkiye, geçtiğimiz ay Tekirdağ’da düzenlediği toplantıyla Trakya Birlik’in üst düzey yetkilileri ve Türkiye genelindeki kooperatiflerinin müdürlerine yeni çeşitlerinin lansmanını yaptı. Clearfield teknolojisine uygun LG 5461 CLP ile yeni hibrid ayçiçeği tohumu LG 5582’in verim ve yağ sonuçları toplantıya katılanları büyüledi.

Limagrain Türkiye, geçtiğimiz ay Tekirdağ’da düzenlediği toplantıyla Trakya Birlik’in üst düzey yetkilileri ve Türkiye genelindeki kooperatiflerinin müdürlerine yeni çeşitlerinin lansmanını yaptı. Clearfield teknolojisine uygun LG 5461 CLP ile yeni hibrid ayçiçeği tohumu LG 5582’in verim ve yağ sonuçları toplantıya katılanları büyüledi.

Limagrain Türkiye Genel Müdürü Cenk Saraçoğlu, davetlerine Trakya Birlik’in tüm kooperatif müdürlerinin iştirak etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Limagrain’in dünyada sahibi %100 üreticiler olan tek tohumculuk şirketi olduğunu belirten Saraçoğlu, Limagrain Türkiye’nin de Trakya Birlik’in bir parçası olduğunu kaydetti. “Limagrain dünyanın 4’üncü büyük tohum firmasıdır ve 2,4 milyar Euro satış miktarına sahiptir” diyen Saraçoğlu, şöyle devam etti: “55 ülkede ortaklığımız, 9.600’den fazla çalışanımız var. Ciromuzun %14,6’sını AR-GE’ye yatırıyoruz. Türkiye’de Limagrain’in bizden ayrı 4 firması daha var. Bunlar sebze tohumları pazarında faaliyet gösteriyorlar. Dünya sebze tohumluğunda 2’nci sırada, buğday tohumluğunda Avrupa’da 1’inci sıradayız. Amacımız, mısır tohumunda Avrupa ve Kuzey Amerika’dan dünyaya yayılmak, buğday tohumunda Avrupa’da olduğu gibi dünyada lider olmaktır. Geniş ürün portföyüne sahibiz. Mısır, ayçiçeği, kolza, tahıl, yem, bakliyat ve bahçe çimi tohumu pazarımız Avrupa’da çok geniş ve 543 milyon Euro satışımız bulunmaktadır. Türkiye’de ise ağırlıklı olarak mısır ve ayçiçeği tohumu satıyoruz.”

 

Dünya’da en çok satılan 10 ayçiçeği tohumunun 8’i Türkiye’de ıslah edildi

 

Mısırda yeni hatlar geliştirerek dünyada lider konuma gelmeyi hedeflediklerine vurgu yapan Cenk Saraçoğlu, ayçiçeğinde yapılan çalışmalarla çok iyi noktaya gelindiğinin altını çizdi. 1984 yılından buyana hibrid ayçiçeği çeşitleri üzerine çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Saraçoğlu, “H1 çeşidimiz hariç tüm çeşitlerimiz Türkiye’de geliştirilip üretilmiştir. Gen kaynağımız çok fazla. Çok farklı yeni teknolojilerle çiftçilerimizin huzurunda olacağız. Türkiye’de üretilen tohumların kalitesi çok yüksek. Ürettiğimizin tohumlardan yurtiçi ihtiyacımız olanı ayırıp geri kalanını ihraç ediyoruz. Dünya’da en çok satılan 10 ayçiçeği çeşidinin 8’i Türkiye’de ıslah edildi. Dünya’daki en modern tohum üretim tesisi bizde” diye konuştu.

 

Trakya Birlik ile aramızda kan bağı var

 

Cenk Saraçoğlu’nun konuşmasının ardından Limagrain Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Yalçın tarafından katılımcılara, yeni çeşitler hakkında bilgi verildi. “Trakya Birlik ile aramızda kan bağı var. Limagrain’in sahibi toplantımıza katılan sizlersiniz” diyerek konuşmasına başlayan Yalçın, ilk olarak LG 5461 CLP’nin lansmanını yaptı. Ayçiçeği çeşitleriyle verimde ve yağda efsane yarattıklarını belirten Yalçın, şunları söyledi: “LG 5461 CLP, Clearfield Plus teknolojisine uygun hibrid ayçiçeği çeşididir. Mildiyö (Köse) hastalığına ve Verem Otuna (Orabanş) yüksek oranda toleranslıdır. Kendi segmentindeki en erkenci çeşittir. Tavsiye edilen ekim mesafeleri; sıra arası 70 cm olmak üzere sıra üzeri mesafe sulanabilen arazilerde 24-26 cm, sulanmayan arazilerde ise 27-28 cm’dir. Seyrek ekimler önermemekteyiz. Orta boylu sağlam gövdelidir. Kurağa yüksek derecede toleranslıdır. Büyük tablalı ve ortasına kadar tane doldurabilir. Hektolitre ağırlığı, tane verimi ve yağ oranı yüksektir. Uygun koşullarda %50’nin üzerinde yağ verimi alınabilir. İlaçlama sonrası bitkide sararma, gelişmede yavaşlama gibi olumsuz belirtiler görülmemektedir. LG 5461 CLP’yi Trakya Birlik’in verilerine göre rakipleriyle kıyasladığımızda, verimde 233 kg/da ile açık ara öndedir. Yağ oranı ortalaması ise %44,27’dir.”

Mustafa Yalçın, yeni hibrid ayçiçeği tohumu çeşidi LG 5582 ile ilgili de şu bilgileri verdi: “LG 5582’yi Mildiyö problemi veya riski olan tüm bölgelerde özellikle tavsiye ediyoruz. Tavsiye edilen ekim mesafeleri; sıra arası 70 cm olmak üzere sıra üzeri mesafe sulanabilen arazilerde 25 cm, sulanmayan arazilerde ise 28-32 cm’dir. Seyrek ekim önermemekteyiz. Toprak seçiciliği yoktur, uyum kabiliyeti yüksektir. Mildiyö (Köse) hastalığına ve Verem otuna yüksek oranda toleranslıdır. Çok yüksek verimlidir, yağ oranı yüksektir. Ortasına kadar dane doldurabilen büyük tablaya sahiptir. Hektolitre ağırlığı çok yüksektir. Tabla yapısı aşağı doğru eğik olduğundan dolayı, kendisini güneş yanıklığından ve kuş zararından korur. Orta boylu, orta erkenci ve sağlam gövdelidir. Kurağa yüksek derecede toleranslıdır. Trakya Birlik’in verilerine göre rakipleriyle kıyasladığımızda, verim ortalaması 224 kg/da’dır. En yakın rakibinin verim ortalaması 220 kg/da’dır. Yağ oranı ortalaması %44,82 iken, verimde en yakın rakibinin yağ oranı ortalaması %43,99’dur.”

Yeni çeşitlerinin yüksek verim ve yağ sonuçlarını katılımcılar ile paylaşan Yalçın; LG 5542 CL, LG 5580, TUNCA, LG 5485, GOLDSUN, LG 5566 CL ve LG 5452 HO CL çeşitlerinin özellikleri hakkında da kısaca bilgi verdi.

 

Limagrain çiftçilerin yüzünü güldürüyor

 

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen, böylesine güzel bir toplantı organize edip yeni çeşitlerinin özellikleri hakkında kendilerini bilgilendirdikleri için Limagrain Türkiye yetkililerine teşekkür etti. Trakya Birlik’in Limagrain Türkiye operasyonuna %28,5 ortak olduğunu ifade eden Çalen, yüksek verim ve yağ oranına sahip çeşitler ıslah eden firmanın çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Çalen, Limagrain Türkiye’ye başarılarının devamını diledi.

Toplantı, BASF Marmara Teknik Sorumlusu Evren Gervan’ın Clearfield teknolojisini anlatmasıyla sona erdi.

Önceki yazı
Yerli üretim arttıkça ithalatı azalan meyve: MUZ
Sonraki yazı
Agrobest Grup, AD-Rossen Tarım AŞ’yi satın aldı

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü