UPL Türkiye Pazarlama Müdürü Halil Köstekli: “Yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerimizle gıda sistemindeki herkesin kazanmasını sağlıyoruz”

Yenilikçi ürünleri ve projeleri ile tarımda çığır açan, sürdürülebilirliğe önem verip çözüm ortaklarının gelişmesine ve büyümesine katkı sağlayan UPL, tohumdan bitki korumaya biyolojik ürünlerden toprak düzenleyicilere ve hasat sonrası çözümlerden dijital hizmetlere kadar tarımın her alanında var olan nadir firmalardandır. Dünya patent pazarının lideri olan UPL, çevre dostu ürünlerde de aynı başarıyı göstermeyi hedefliyor. Tarımdaki zorlukların ve sorunların aşılması amacıyla Openag ağını kuran firma, yeni fikirler, yeni yöntemler, yeni cevaplar ile tarımsal üretim zincirinin ilerlemesini kolaylaştırıyor. Bu değerli firmanın Türkiye Pazarlama Müdürü Halil Köstekli ile UPL’i, çalışmalarını ve geleceğe yönelik hedeflerini konuştuk.

Sayın Köstekli, UPL, dünyada bitki koruma sektörünün önde gelen firmalarından biri. Özellikle sürdürülebilir tarım söylemini ilk dillendiren firma diyebiliriz. Bize öncelikle UPL’i ve Türkiye operasyonunu anlatır mısınız?  

UPL, ilk olarak 1969’da Hindistan’da kırmızı fosfor üretimi ile faaliyetlerine başladı. 1976 yılında agro kimya sektörüne giriş yapıyor. Daha sonra Advanta ile işbirliği, Cerexagri’yi bünyesine katması ve en son geçtiğimiz yıl Arysta LifeScience ile birleşmesiyle yeni bir soluk kazanarak yeni bir UPL olarak devam ediyoruz. Şuan da dünyanın 5. büyük firmasıyız ve 1300 civarında patente sahibiz.

UPL Türkiye olarak İzmir merkezli ofisimizde faaliyet göstermekteyiz. Son birkaç yıldır hem firma hem de ürün bilinirliliğimizi artırıcı çalışmalar yapıyoruz. Yıllara göre çalışan sayımız da artıyor. Bu yıl aramıza 7 yeni çalışma arkadaşımız katıldı. 2022’de üç kişiyi daha bünyemize katma hedefindeyiz.  

UPL bildiğiniz gibi dünyada patent pazarında dünya lideri. UPL Türkiye olarak, tohumdan bitki korumaya biyolojik ürünlerden toprak düzenleyicilere ve hasat sonrası çözümlerden dijital hizmetlerimize kadar tarımsal zincirde; patentli ve off-patentli ürünler içeren, geniş bir portföy sunuyoruz. Ürün deseni olarak piyasada çok büyük bir avantaja sahibiz. Sahip olduğumuz aktif madde sayısını arttırarak çok daha iyi kombinasyonlar geliştirmeyi planlıyoruz. Ancak gelecekle ilgili bir hedefimiz daha var; o da çevre dostu ürünlerde de aynı başarıyı göstermek. Gelecek beş yıldaki hedefimiz bu ürünlerin oranını arttırmak olacak. Ürün portföyümüzün yüzde ellisini biosolution olarak ifade ettiğimiz ürünler oluşturacak ve green company olma yolunda ilerleyeceğiz.

“Bizim hikayemizde herkes kazanır” diyorsunuz. Nedir bu hikaye?  

Biz herkes için sürdürülebilir büyümeyi sağlayan bir tarım ağı inşa ediyoruz. UPL olarak, OpenAg gayemizle her bir ürünü daha sürdürülebilir hale getirmek için oyunu değiştiriyoruz. Daha iyisi için hep birlikte çalıştığımız şirketimizde UPL olarak, takım gücüne güvenen, mükemmeli hedefleyen, oyunu değiştiren, çevresine ve doğaya değer veren bir inanca sahibiz. Bunu yaparken de şirket kültürümüze anlam katan 6 değerimize odaklanıyoruz. Bu değerlerimiz her gün daha da büyümemize yardımcı olurken başarımıza da katkı sağlıyor. İşte bu değerlerimizden birisi de “win, win, win” yani “kazan, kazan, kazan”. Çiftçilerden tüm üreticilere, marketlerden tüketicilere, gıda sistemindeki tüm oyuncuların kazandığı bir tarım ağı.

Az önce bahsettiniz, sürdürülebilir büyümeyi destekleyen bir tarım ağınız var, OpenAg. Bu kıymetli çalışmayı biraz daha açar mısınız?  

OpenAg, herkes için sürdürülebilir büyümeyi sağlayan açık bir tarım ağı. Bizim için limit yok, sınır yok. Yukarıda bahsettiğim değerler OpenAg gayemizin bir parçası aslında. Yeniliklere, yeni iş birliklerine, yeni pazarlara açık bir tarım sistemi. Dünyamız giderek büyüyor ve kaynaklarımız daha da azalıyor, bununla birlikte tarım da birçok zorlukla karşı karşıya kalmış durumda. İşte biz tam burada bu sorunun tam çözümünde bulunuyoruz. Amacımız yetiştiriciler, distribütörler, tedarikçiler ve tüketiciler dahil olmak üzere tüm tarımsal üretim zinciri için ilerlemeyi kolaylaştırmak. Tüm bir endüstrinin nasıl düşündüğünü ve işleyişini değiştiren bir ağ oluşturuyoruz. Hepsini yeni fikirlere, yeni yöntemlere, yeni cevaplara açıyoruz. Daha ekonomik ve sürdürülebilir çözümlerimizle gıda sistemindeki herkesin kazanmasını sağlıyoruz.   

Üstün nitelikli ürünleriniz çözüm ortaklarınızın işini kolaylaştırıyor. Özellikle ürüne göre önemli çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalarınızı ve spesifik ürünlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Bitki Koruma ürün desenimiz oldukça geniş ve piyasada çok büyük bir avantaja sahibiz. Sahip olduğumuz aktif madde sayısını arttırarak çok daha iyi kombinasyonlar geliştirmeyi planlıyoruz. Ama, aslında bu yıl özelinde konuşacak olursak en önemli çözümlerimizden biri bu yıl ülkemize getirdiğimiz 6 adet yeni biostimulant ürünümüz. Bakır içerikli bitki koruma ürünleri çok başarılı ve kaliteli ürünlerimiz var. Pendimethalin, Glufosinate, Clethodim, Cypermethrin, Bifenazate, Mancozeb gibi etken maddelerde pazarın lideriyiz. Ayrıca 2022’de biostimülantların dışında, bazı kültür bitkilerine de odaklanacağız. Pamuk, buğday, bağ, şekerpancarı, narenciye ile sebze ve meyve sektörlerindeki pazar payımızı artırmaya çalışacağız. 2022 yılında 15 yeni ürünümüzü piyasaya arz edeceğiz. Ancak gelecekle ilgili bir hedefimiz daha var; o da çevre dostu ürünlerde de aynı başarıyı göstermek. Yukarıda da bahsettiğim gibi gelecek beş yıldaki hedefimiz ise bu ürünler özelinde büyümek.

Ar-Ge’ye büyük önem veriyorsunuz. Son yıllarda da biyolojik ürünler üzerinde yoğunlaştınız. Ar-Ge faaliyetlerinizi ve bio çözüm projelerinizi anlatır mısınız?  

Son teknoloji dijital araştırmalarımız ile birlikte yenilikçi projelerin geliştirilmesi ve dünya çapında çiftçilerimizi daha sürdürülebilir bir şekilde desteklemek için en güçlü konumdayız. Yoğun araştırmalarımız sonucu hızla genişleyen yenilikçi ve sürdürülebilir bir ürün portföyümüz var. Bu durumu gelecekte daha da ilerleteceğiz ve ürünlerimizin çoğunu çevre ve doğa dostu doğal ürünlerden oluşturacağız. Tarıma gereken değerin verildiği, gıdanın sürdürülebilir olduğu, çiftçilerin büyüyüp geliştiği bir toplum olmamız için araştırmalarımıza ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bitki koruma ve doğal bitki koruma alanında gösterdiğiniz başarıyı bitki besleme alanında da gösteriyorsunuz. Bitki besleme ürünleriniz tarımsal üretimde fark yaratıyor. Bu ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Evet, özellikle bu yıl ülkemize 6 yeni biostimulant getirerek çiftçilerimize yeni doğa dostu ürünler sunduk. Biostimülanlantla ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse, şöyle anlatabilirim; Biostimülantlar, bitkinin temel fizyolojik süreçlerini harekete geçirirken aynı zamanda, büyümesini ve verimliliğini artıran, tamamen doğal maddelere sahip ürünlerdir. Biostimülantlar, bitki gelişimini, bitkilerin beslenmesini, ürün kalitesini ve verimini olumlu yönde etkilemek; bitkilerin strese dayanıklılığını arttırmak amacıyla; bitkilere yapraktan, topraktan veya tohuma uygulanan, içeriğinde organik veya inorganik bileşikler, mikroorganizmalar bulundurabilen, ayrıca bazılarının toprak yapısını düzenleyici etkileri de bulunan materyallerdir.

Son olarak, UPL’in hedeflerini öğrenebilir miyiz? Çözüm ortaklarınız yakın zamanda üstün nitelikli yeni ürünlerinizle tanışacak mı?

UPL olarak, 2022 süresince ve sonrasında, dünya için Sürdürülebilirliği Yeniden Tasarlama hedefimizi destekleyen yeni global girişimler başlatmaya devam edeceğiz. Yani biz UPL Türkiye olarak gelecekte, hem çevre dostu hem de gıda güvenliğini ön plana çıkaracak ürünler üretmeye odaklanacağız. Bu noktada, ürünlerimizin yüzde ellisini biosolution dediğimiz ürünlerden oluşturacağız. Aynı zamanda dijital tarım teknolojilerine de önem veriyor, akıllı tarım alanında da çalışmalarımızı yürütüyoruz. OpenAg gayemiz ile “Sürdürülebilirliği Yeniden Tasarlamak” için 3 temel hedefimiz var. Daha sürdürülebilir ve yeşil bir dünya için kurumsal kaynaklarımızı ve tüm enerjimizi odakladığımız 3 hedef: Çevresel etkiyi azaltacak, Üreticiler için yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretecek ve Gıda değer zincirinin güvenliğini sağlamaya odaklanacağız.

Önceki yazı
UPL Ltd, Katar’da gerçekleştirilecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Bölgesel Destekçisi Oldu
Sonraki yazı
Çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belirlendi

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü