UPL MECA (Middle East, Central Asia) Bölge Yöneticisi ve UPL Türkiye Ülke Müdürü Murat Yahyaoğlu: “Bizim hikâyemizde herkes kazanır”

  • UPL olarak, tarım sektöründe sürdürülebilir çözümler sunarak gıda sistemini desteklemek için çalışıyoruz. Dünya off patent pazarında lider olmamız, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yapmamızın bir sonucudur. Bu sayede inovatif ürünler ve çözümler geliştiriyoruz. Türkiye operasyonumuz da bu küresel vizyonun önemli bir parçasıdır. Burada, yerel çiftçilere özgün ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunarak tarımın sürdürülebilirliğini destekliyoruz.
  • Dünya nüfusu artıyor ve doğal kaynaklar azalıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin raporları bu gerçeği tekrar yüzümüze çarpar nitelikte. Buna karşı durmak yerine, bu duruma uyumlu hale gelmek bizim gibi sektör liderlerinin görevidir. Bu nedenle, tarım sektöründe sürdürülebilir çözümler sunmak büyük bir önem taşıyor. UPL olarak, ekonomik ve çevre dostu çözümler geliştiriyoruz. İnovatif bitki koruma ürünleri ile çiftçilerin verimliliğini artırıyoruz.
  • Bitki koruma ürünlerimiz geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca, yatırım yaptığımız NPP ürünlerimiz ile; biyokontrol, biyopestisit ve biyostimülantlarımızla çevre dostu çözümler sunuyoruz. Özellikle Türkiye özelinde Pronutiva programı ile yaptığımız denemelerde kimyasal kullanımını büyük ölçüde azaltabileceğimizi gösterdik. Bu başarılarla, çiftçilerimizin çevre dostu tarım uygulamalarına geçişini destekliyoruz.  

İnovatif ürünler ve çözümler geliştirerek tarım sektöründe sürdürülebilirliği destekleyen UPL, gıda sistemindeki herkesin kazanmasını sağlıyor. “Kazan, kazan, kazan” değeriyle çiftçilerin, çevrenin ve toplumun ortak çıkarlarını gözeten şirket, biyolojik çözümleri ve biostimulant ürünleriyle çevre dostu yaklaşımlar sunarak kimyasal kullanımını azaltıyor. Özellikle Türkiye özelinde Pronutiva programı ile yaptığı denemelerde kimyasal kullanımının büyük ölçüde azaltılabileceğini gösteren UPL, bu başarılarla, çiftçilerin çevre dostu tarım uygulamalarına geçişini destekliyor. UPL MECA (Middle East, Central Asia) Bölge Yöneticisi ve UPL Türkiye Ülke Müdürü Sayın Murat Yahyaoğlu’nu bu ayki sayımıza konuk ederek, yenilikçi, sürdürülebilir, tarımı kolaylaştıran çözümlerini, geleceğin tarımını şekillendirecek dijital tarım teknolojilerini ve başarılı çalışmalarını konuştuk. 

Sayın Yahyaoğlu; UPL olarak yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerinizle gıda sistemindeki herkesin kazanmasını sağlıyorsunuz. Dünya off patent pazarında lider olan UPL’yi ve Türkiye operasyonunu bize anlatır mısınız?

Elbette, UPL olarak, tarım sektöründe sürdürülebilir çözümler sunarak gıda sistemini desteklemek için çalışıyoruz. Dünya off patent pazarında lider olmamız, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yapmamızın bir sonucudur. Bu sayede inovatif ürünler ve çözümler geliştiriyoruz. Türkiye operasyonumuz da bu küresel vizyonun önemli bir parçasıdır. Burada, yerel çiftçilere özgün ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunarak tarımın sürdürülebilirliğini destekliyoruz. Şu an UPL Türkiye olarak 42 kişilik bir operasyonumuz var. Bitki Koruma’nın yanında UPL Grup Şirketlerinden biri olan ADVANTA – Alta Seeds olarak tohum pazarında ve DECCO olarak hasat sonrası için bütüncül çözümler sunuyoruz.

İlaveten, güzel haberi de paylaşmak isterim. 1 Ekim 2023’ten itibaren operasyonumuz Türkiye’nin de ötesine geçerek müthiş bir başarıyla taçlandı. MECA bölgesi olarak isimlendirdiğimiz (Middle East, Central Asia) Türkiye ve Kafkasya; Rusya ve Belarus; Orta Asya ve Orta Doğu gibi alt bölgelerin de beraber olduğu MECA’ya liderlik ediyoruz.

UPL, hep daha iyisi için çalışıyor ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayan bir tarım ağı inşa ediyor. Bu kapsamda “kazan, kazan, kazan” değerinizden bahseder misiniz?

Evet, UPL olarak “kazan, kazan, kazan” değerini benimsiyoruz. Bu değer, çiftçilerin, çevrenin ve toplumun ortak çıkarlarını gözetmek anlamına gelir. Her zaman söylüyoruz, bizim hikayemizde herkes kazanır. Çiftçilere verimliliklerini artıracak çözümler sunarak onların kârlılığını artırmak, çevre dostu ürünlerimizle çevreyi korumak ve toplumsal fayda sağlamak amacıyla bu vatanın evlatları olarak bu topraklar için çalışıyoruz. Bu şekilde, herkes kazanıyor.

Dünyamız giderek büyüyor ve kaynaklarımız daha da azalıyor, bununla birlikte tarım da birçok zorlukla karşı karşıya kalmış durumda. UPL’in ekonomik, sürdürülebilir ve tarımı kolaylaştıran çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kesinlikle, dünya nüfusu artıyor ve doğal kaynaklar azalıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin raporları bu gerçeği tekrar yüzümüze çarpar nitelikte. Buna karşı durmak yerine, bu duruma uyumlu hale gelmek bizim gibi sektör liderlerinin görevidir. Bu nedenle, tarım sektöründe sürdürülebilir çözümler sunmak büyük bir önem taşıyor. UPL olarak, ekonomik ve çevre dostu çözümler geliştiriyoruz. İnovatif bitki koruma ürünleri ile çiftçilerin verimliliğini artırıyoruz. Aynı zamanda, biyolojik çözümlerimiz ve biostimulant ürünlerimizle çevre dostu yaklaşımlar sunarak kimyasal kullanımını azaltıyoruz. Yıllık olarak yaklaşık %20 büyüme hedefiyle ilerleyen NPP ekibimiz gittikçe büyümekte ve hem ülkemiz hem de global çapta liderliğini devam ettirmektedir.  NPP iş birimizin kapasitesini artırmasıyla birlikte, 2030 hedefimizde portföyümüzdeki ürünlerin %50’sini çevre dostu çözümlerden oluşturmayı hedeflerken, bu amacımızı 2040-50’de %60’a çıkarmayı ön görüyoruz. İkinci önceliğimiz dijital tarım uygulamaları olurken, portföyümüzde sadece %10’luk bir payı kimyasallara bırakıyor, sürdürülebilirliği yeniden tasarlıyoruz.  

Bitki koruma ürün deseniniz oldukça geniş ve bunun yanında biyolojik çözümler ile biostimulant ürünleriniz de fark yaratıyor. Çevre dostu çözümlerinizle sağladığınız ve hedeflediğiniz başarılar nelerdir?

Evet, bitki koruma ürünlerimiz geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca, yatırım yaptığımız NPP ürünlerimiz ile; biyokontrol, biyopestisit ve biyostimülantlarımızla çevre dostu çözümler sunuyoruz. Özellikle Türkiye özelinde Pronutiva programı ile yaptığımız denemelerde kimyasal kullanımını büyük ölçüde azaltabileceğimizi gösterdik. Bu başarılarla, çiftçilerimizin çevre dostu tarım uygulamalarına geçişini destekliyoruz. Global çapta, FIFA Dünya Kupası Katar 2022’nin bölgesel sponsoru olarak karbon yakalama ve depolama teknolojisi, örtü bitki uygulamaları, azaltılmış toprak işleme gibi iyileştirilmiş tarım uygulamalarına ilişkin farkındalığı artırmayı hedefliyor ve bu bakış açımızla vizyonumuzu ortaya koyuyoruz. FIFA Vakfı ile Ağustos 2020’de imzaladığımız; futbol ile sürdürülebilir kalkınma, çevre koruma gibi birçok önemli sosyal ve çevresel sorun hakkında farkındalığı artırmak adına ortak bir platformda buluştuğumuz anlaşmayla beraber gençlerin eğitimi ve sağlıklı, aktif bir yaşama kavuşmalarını sağlamak adına durmaksızın çalışıyoruz.  Sadece Gigaton Carbon Goal değil, Pronutiva Program ve NPP denemeleriyle her yıl olduğu gibi bu yıl da imkansız diye bir şey olmadığını kanıtladık. Antalya bölgesinde gerçekleştirmiş olduğumuz NPP Domates serası denememiz ve Pronutiva Bağ denememiz ile kimyasal kullanımının %97’ye varan seviyelerde azaltılabileceğini üreticilerimize ve paydaşlarımıza gösterdik, bu denemeler ile her yıl başarılarımızın altını çiziyoruz.

Az önce de bahsetmiştiniz, dijital tarım teknolojilerine önem veriyor, akıllı tarım alanında çalışmalar yürütüyorsunuz. Nedir bu çalışmalar?

Kesinlikle, dijital tarım teknolojileri geleceğin tarımını şekillendirecek önemli bir alan. UPL olarak, çiftçilere dijital araçlar sunarak tarım süreçlerini daha etkin hale getiriyoruz. Veri analizi, sensör teknolojileri ve diğer dijital çözümlerle çiftçilerimize daha iyi kararlar vermeleri için yardımcı oluyoruz. Bu şekilde, verimliliği artırıyoruz ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik ediyoruz. Hem biyolojik çözümlere hem de akıllı tarım uygulamalarına vakıf bir ekiple çalışıyoruz. Kurduğumuz denemelerimizde ve projelerimizde de akıllı tarım uygulamalarıyla girdiyi optimize ederken, faydayı maksimize ediyoruz.

FIFA Dünya Kupası 2022 Katar’ın sponsoru olarak dikkat çektiniz. Sponsorluktaki vizyonunuz ve amacınız neydi, bu amaç gerçekleşti mi?

FIFA Dünya Kupası 2022 Katar’ın sponsoru olarak, futbolun evrensel bir dil olduğunu ve bu platformun dünya çapında önemli bir etki sağladığını göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir tarımın ve çevre korumanın önemine dikkat çekmeyi hedefledik. Karbon azaltma projeleri ve çeşitli tarım uygulamalarıyla bu hedefimize ulaşmaya çalıştık. Bu etkinliklerle, futbolun çekiciliğini kullanarak daha büyük kitlelere sürdürülebilir tarımın önemini anlatmak amacındaydık. Bu bir-iki yılda sonuçlanacak ve noktalanacak bir proje değil, dolayısıyla hala bu yoldayız ve gidecek yolumuz var. Sadece tarım için değil, dünya için harika bir çalışma. Gelecek nesiller için umut vaat eder nitelikte.

Daha sürdürülebilir ve yeşil bir dünya için UPL, gelecekte neler yapacak? Çözüm ortaklarınıza dergimiz aracılığıyla yeni müjdeler verebilir misiniz?

Gelecekte, UPL sürdürülebilirlik ve çevre koruma konusundaki taahhütlerini daha da ileri taşıyarak çalışmalarını sürdürecek. Biyolojik çözümlerin payını artırarak, tarımda kimyasal kullanımını azaltma hedefimizi gerçekleştireceğiz. Ayrıca, dijital tarım teknolojilerindeki deneyimlerimizi artırarak çiftçilere daha etkili araçlar sunacağız. Yeni projeler ve çözümlerle sürdürülebilir tarımın önünü açmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

UPL ekibi olarak inancımız; tüm partner ve üreticilerimizi en yüksek seviyede kaliteli ürünlerimizi sunup, gelecğe yönelik hem gıda güvenliği hem de çevre duyarlılığı doğrultusunda bir çözüm ortağı olacağımızı da belirtmek isterim.


Önceki yazı
Bitkisel yağ açığımızın kapatılması için “KANOLA” stratejik ürün olarak kabul edilmelidir
Sonraki yazı
RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN UYGULAMA TEBLİĞİ İLE HAYVANCILIK DESTEKLERİ ARTIRILDI

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü