Tekfen Tarım Agripark’tan, Türk çiftçisine yüksek verimli tohum imkanı

Türkiye’nin ilk ve sayılı teknolojik tarım merkezlerinden biri olan Tekfen Tarım Adana Agripark Tesisleri, 2004 yılından bu yana Türk çiftçisine ari, kaliteli tohumluk ve fidan üretimi sağlıyor. Hastalıklarla mücadele konusunda dayanıklı ve nitelikli tohum ve anaç kullanımının tarımsal faaliyetlerde verimlilik ve kalite artışında büyük yere sahip olduğuna inanan Tekfen Tarım, doku kültürü üretim faaliyetlerini Adana Agripark Tesislerinde sürdürüyor.

Doku Kültürü yöntemiyle patates tohumluğu üretmek üzere 2005 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi aldıklarını belirten Tekfen Genel Müdürü Emrah İnce, “Kasım 2018’de yapılan detaylı denetimler sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan onay ile Tekfen Tarım Adana Agripark, Ar-Ge Merkezi oldu. Adana’da bulunan Agripark Ar-Ge Merkezimizde, hastalıklardan ari ve yüksek verimli patates mini yumrusu üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu üretimler ile de sağlıklı ürünler yetiştirdiğimiz kurumsal çiftçilik yapıyoruz” dedi.

“Dünyada yaklaşık 17,3 milyon hektarlık alanda 370 milyon ton patates yetiştiriliyor”

Özellikle muz ve patates üretiminde elde ettikleri başarıyı diğer tür ve çeşitlerin üretimine de taşımayı hedeflediklerini vurgulayan İnce, tesislerinde tohumluk patates üretimi ve diğer üretim faaliyetlerine hakim, gerekli hassasiyet ve bilgi birikimiyle donanımlı uzman bir ekiple bir arada çalıştıklarını ifade etti. Dünyada yaklaşık 17,3 milyon hektarlık alanda 370 milyon ton patates yetiştiriciliği yapıldığı bilgisini veren İnce, şöyle konuştu: “Patates dünyada olduğu gibi ülkemizde de beslenme açısından en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Dünya patates üretiminde ülkemiz %1,34’lük pay ile 17’nci sırada yer alıyor. Patates yetiştiricilik açısından hastalık ve zararlıları çok olan, zor ve riskli bir bitkidir. Bilinen fungal ve bakteriyel hastalıkların yanı sıra 40’a yakın virüs ve benzeri hastalık patates bitkisinde etkili olabilir. Kimyasal mücadele yöntemleri ile sadece fungal hastalıklar ile mücadele edilebilirken virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklar için bu yönde bir çözüm yeterli olmuyor. Kaliteli ve hastalıksız sertifikalı tohum kullanmak patates bitkisinde çok büyük önem arz ediyor. Patates üretiminde verimi ve üretimi artırmak veya en azından aynı seviyede tutabilmek için sertifikalı ve virüsten ari tohumluk kullanılması gerekiyor.”

“Biyoteknoloji laboratuvarında aynı anda 24 kişi çalışabiliyor”

Tekfen Tarım’ın sertifikalı tohumluk patates üretiminde başlangıç materyali olarak doku kültürü yoluyla elde edilmiş hastalılardan ari süper elit kademede mini yumru kullandığını dile getiren İnce, “Mini yumruları kendi Biyoteknoloji laboratuvarlarımızda ve kontrollü seralarımızda elde ediyoruz. Adana Agripark tesislerimizde bulunan Biyoteknoloji laboratuvarında aynı anda 24 kişi çalışabiliyor. Laboratuvarımızda 12 adet laminal flow kabinli transfer odası ve kontrollü iklim ile ışıklandırma şartlarına sahip 4 adet büyütme odası bulunuyor. Tek seferde büyütme odalarının kapasitesi 1,5 milyon bitkidir. Tesiste ELISA ve moleküler yöntemler ile virüs ve hastalık analizleri yapabilecek bir laboratuvar bulunuyor. Laboratuvar, sera ve tarla üretim prosedürleri kapsamında patates bitkilerinin rutin olarak ELISA yöntemi ile virüs analizleri yapılıyor” dedi.

“Doku kültürü ile hastalık ve zararlılardan arındırılmış patates üretiliyor”

Tekfen Tarım – Teknotarım Operasyon Müdürü Hasan Yener de 600 m2 alana sahip Nucleus / Ardıç serada  üretimi yapılan bitkilerin, hastalık ve virüsten ari giriş materyalini sağlayan anaç bitkiler ile modern koşullarda yetiştirildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Doku kültürü yöntemi ile tohumluk patates üretiminde; meristem/sürgün ucu materyal girişleri ile başlayan laboratuvar üretimi yaklaşık 6-7 aylık sürede bitkilerin çoğaltılması ve köklendirilerek seraya çıkarılması ile tamamlanıyor. Doku kültürü patates üretiminde giriş yapılan 1 bitkiden ortalama 7 ay sonrasında 1.000 bitki elde edilebiliyor. Bu üretim yöntemi ile kısa zamanda hastalık ve zararlılardan arındırılmış çok sayıda homojen patates bitkisi üretiliyor.”

Toplamda 9 dekar alana sahip olan patates mini yumru üretim seralarının, ısıtma-soğutma, virüs vektörlerinden koruma, otomasyon sistemli gübreleme ve ilaçlama gibi konularda tam donanımlı seralara sahip olduğunu belirten Hasan Yener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tekfen Tarım virüs ve hastalıklardan ari in vitro patates fideleri ile yılda 2 sezon sertifikalı olarak patates mini yumru üretimi yapıyor. Patates mini yumru seralarında; 1 adet doku kültürü patates bitkisinden ortalama 8 adet mini yumru elde ediliyor. Agripark yerleşkesinde bulunan seralarda yıllık patates mini yumru üretim kapasitesi yaklaşık 3 milyon adet seviyelerindedir. Mini yumru üretimi sonrasında Tekfen Tarım patates mini yumru boy standardı kapsamında hasat edilen süper elit patates tohumları Agripark yerleşkesinde bulunan 200 m2 alana sahip soğuk hava deposunda tarla sevkiyat aşamasına kadar dormansi sürecini tamamlamaktadır.”

Önceki yazı
Bayer Tarım Ürünleri Ülke Müdürü Onur Çamili Oldu
Sonraki yazı
PROGEN TOHUM AR-GE YATIRIMLARIYLA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü