PROGEN TOHUM AR-GE YATIRIMLARIYLA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 2017 yılında “Ar-Ge Merkezi” olarak akredite edilerek alanında bu unvanı alan ilk firma olan ve Ar-Ge yatırımları ile dikkat çeken yüzde yüz yerli sermayeli Progen Tohum bir başarıya daha imza attı. Geçtiğimiz Haziran’da açıklanan “TÜRKİYE’NİN 2020 YILINDA AR-GE HARCAMALARI EN YÜKSEK 500 ŞİRKETİ” sıralamasında; “Ar-Ge’ye En Fazla Yatırım Yapan İlk 500 Firma” içerisinde 190 sıra yükselerek 273. sırada yer alan firma, “Tohumculuk ve Bitki Islahı Yapan Firmalar” içerisinde ilk beşte, “Ar-Ge Merkezinde Alınan Patent Sayısı” sıralamasında alanında 1., genel sıralamada 32. sırada yer aldı.  

Daha önce de, Uluslararası Ar-Ge Destek Programı EUREKA tarafından Eurostars projelerindeki başarısından dolayı 2012 yılında “Avrupa’da Bir Başarı Hikayesi” olarak sunulan ProGen Tohumun geliştirdiği 80 üzerindeki yeni ve özgün çeşitten 17’sinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi tescil denemelerinde verim birincisi olarak alanında bir rekora imza atması, firmanın çalışmalarından elde edilen çıktıların Türk ve Dünya tarımına katkısını belgeler nitelikte.

Ar-Ge çalışmalarının önemli olduğunu belirten ve Türkiye’de GSMH’dan Ar-Ge’ye ayrılan payın artırılması gerektiğine inanan Progen Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday, “Artan Ar-Ge yatırımları ile ülkemizin ve çevre ülkelerin üreticilerine en yüksek verim ve kaliteye sahip çeşitleri sunma gayretindeyiz. Anadolu’nun sahip olduğu bitkisel zenginliği ve genetik mirası koruyup geliştirerek gelecek nesillere güvenle teslim etmeyi öncelikli hedefimiz olarak görüyoruz. Ayrıca, son yıllarda gündemde olan Akıllı Tarım Uygulamalarının, tarımsal üretimde verimliliği artıracağı, tarımsal uygulamaların çevreye olumsuz etkisini azaltacağı beklentisiyle akıllı tarım tekniklerinin ürün ve tohum üretim sürecinde kullanımı konusunda da yatırımlar yapmakta, sürekli kendimizi geliştirerek yüksek verimli modern tarımın gereklerini takip etmekteyiz” diye konuştu.  

Önceki yazı
Tekfen Tarım Agripark’tan, Türk çiftçisine yüksek verimli tohum imkanı
Sonraki yazı
Anız toprağın geleceği, toprak ise bizim geleceğimizdir

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü