Tarımsal bilgi üretmeye devam…

Değerli Dostlarımız,

Yeni yılın ilk sayısıyla hepinizi saygıyla selamlıyorum. Geçen ayki sayımızda, dövizde yaşanan dalgalanmalar sebebiyle tarım sektörümüzün girdiği çıkmazdan bahsetmiştim. Aradan bir ay geçmesine rağmen dalgalanmanın devam ettiğini ve sorunların çözümü noktasında bir şeyler yapılmadığını üzülerek takip etmekteyiz. Durum biz yayıncılar için de aynı maalesef. Türk lirasının, döviz karşısında değer kaybetmesi dergi, gazete, kitap vs. hammaddesi olan kağıt fiyatlarını artırdı. Kağıt ihtiyacında tamamen dışa bağımlı olmamız nedeniyle bir çok yayınevi basılı yayınlarını durdurma kararı aldı. Ancak biz Harman Yayıncılık olarak, siz kıymetli okurlarımız ve çözüm ortaklarımızın desteğiyle tarımsal bilgi üretmeye devam edeceğiz. Dijital yayının yanı sıra her ay dergimizi basıp sizlerle buluşturacağız. Aynı zamanda sektör için önemli bir kaynak olacağını düşündüğümüz “Yabancı Otlar” kitabını piyasaya sunacağız. Bu zorlu sürecin en kısa zamanda aşılmasını ümit ediyor, yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk, bereket getirmesini diliyorum.

2022 yılının ilk sayısında, tarım sektörünün lokomotifi olan ürünlere ve yetiştirme tekniklerine ağırlık verdik. Bu kapsamda kapak konumuzu, “Şeker Pancarı Islahı” diye belirledik. Üreticiler ve Şeker Fabrikaları için en uygun çeşit özel­liklerinin bir şeker pancarı çeşidinde birleştirmenin önemli ve ilk adımı Islah çalışmalarıdır. Bu süreç içinde, yeni çeşitte uygun bir kalitede bulunması istenen genler aranır. Hedef, birim alandan şeker veriminin arttırılması veya yüksek şeker varlığının, fabrikada yüksek arıtılabilirliğin ve hızlı ve homo­jen çimlenmenin arttırılması, fabrikaya teslimde toprak firesinin azaltılması, Hastalık ve Zararlılara karşı yüksek de­recede dayanıklılık ve kalitede süreklilik gibi özelliklerin sağlanmasıdır. Bu kıymetli makaleyi, Sayın Prof. Dr. Necmi İşler hazırladı.

Ayçiçeği, artan fiyatıyla son aylarda Türkiye gündeminden düşmüyor. Ülkemiz ne yazık ki, yağlık ayçiçeği ithalatında dünyada ilk sırada yer alıyor ve bu ithalata 500 milyon dolardan fazla ödüyor. Yağlı tohumlardaki üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle dış pazar fiyatlarıyla rekabet edememesi, birim alandaki getirisinin düşük olması sebebiyle, yetiştirildikleri bölgelerdeki alternatif ürünlerle rekabet edememesi, dünya ham yağ fiyatlarının Türkiye’ye göre daha düşük olması, ürün planlamasının ve yağlı tohum üretiminin artırılmasına yönelik politikaların etkin olamaması, Türkiye’de yağlı tohum üretiminin yeterli olmayışının nedenleri olarak sıralanabilmektedir. “Dünya’da ve Türkiye’de Ayçiçeği” dosya konumuzda. ,

Meyve bahçesi tesisinin en önemli aşamasını fidan dikimi oluşturur. Fidan dikiminde yapılacak hatalar büyük kayıplara yol açar. Fidanlar, tekniğine uygun bir şekilde dikilerek, hayatını sağlıklı bir şekilde, uzun yıllar sürdürmesi sağlanmalıdır. Fidanlar dikildikleri yerde uzun süre kalacağından dolayı fidan seçiminden dikimine, budamasından gübrelenmesine kadar gereken önem verilmelidir. Fidanın taşınması, dikim zamanı, dikim budaması, vs. dikkat edilmelidir. “Meyve Fidanı Dikimi” makalesini, Sayın Zir. Müh. Kurban Nedret hazırladı.

Üzüm; değerlendirme şekillerin çe­şitliliği, iç piyasa tüketimi ve ihracattaki payı ile ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. Bu önemi nedeniyle de büyük bir çiftçi kesiminin uğraş alanı ve doğrudan gelir kaynağını oluşturan değerli bir üründür. Ülkemizde 1200 civarında üzüm çeşidi bulunmaktadır. Bu üzüm çeşitlerinden 50-60 çeşidin ekonomik yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yetiştirilen üzümler sofralık, şaraplık, kurutmalık, şıralık ve pekmez olarak değerlendirilmektedir.  Yetiştirilen üzüm çeşitlerinin genetik farklılıkları nedeniyle verimlilikleri ve salkım oluşturma özellikleri farklılık gösterir. Yani göz verimlilikleri çeşitlere göre farklıdır. Asmada göz verimliliği denildiğinde, 1-gözlerin bu­lunduğu yere ve konuma göre salkım oluşturma potansiyeli ve özelliği, 2- budamada bırakılan göz sayısına göre, üzüm çeşitlerinin salkım oluşturma potansiyeli anlaşılmaktadır. Gözler bir önceki yaz içerisinde yıllık sürgünlerin yaprak koltuklarında oluşan, ertesi yılın ilkbaharında süren salkım oluşturan ve asmanın verimliliğini belirleyen yapı­lardır. Bu nedenle her üzüm çeşidinin göz verimliliğine göre budama seviyesi ve budama yöntemi uygulanmalıdır. Sayın Zir. Yük. Müh. Fahri Yıldırım, “Üzüm Çeşitlerine Göre Budama Yöntemi” başlıklı makalesinde, bazı üzüm çeşitlerinin, göz verimliliğine göre budama yöntemi hakkında bilgi veriyor.

İçeriğimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel ve sektör haberleri, röportaj ile infografikler olacak. Şubat sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…  

Önceki yazı
Emtia piyasasında yılın son haftasında en çok değer kazanan ürün pamuk oldu
Sonraki yazı
Astranova Tarım üst üste ikinci kez Türkiye’nin en etik şirketi seçildi

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü