Koruma Klor Alkali Tarım Departmanı Teknik Müdürü Gökhan Baştuğ: “Yaptığımız Yatırımlarla Çiftçilerimizin Yüzünü Güldürmeye Devam Edeceğiz”

Bitki koruma sektörünün öncü firmalarından Koruma Tarım, yenilikçi, üstün teknolojiye sahip, kaliteli özel ürünleriyle tarımsal üretime büyük katkı sağlıyor. “Siz yetiştirin, biz koruyalım” mottosuyla sektöre damga vuran şirket, tamamı yerli sermaye ile birçok yeniliğe öncülük yapmasıyla da öne çıkıyor. Spesifik ürünlerinin yanı sıra aktif madde geliştirilmesi üzerine de çalışan Koruma, iki yeni aktif maddeyi bu yıl çözüm ortaklarının hizmetine sunmanın gururunu yaşıyor. Koruma Klor Alkali Tarım Departmanı Teknik Müdürü Sayın Gökhan Baştuğ ile şirketin geçmişten günümüze yaptığı çalışmaları ve sektörün son durumunu konuştuk.

Sayın Baştuğ, Koruma Tarım kaliteli ve güvenli tarımın adresi olarak biliniyor. Bize öncelikle bitki koruma sektörünün öncüsü Koruma Tarım’ı anlatır mısınız?

Uzun yıllardır bitki koruma alanında ülkemiz tarımına büyük hizmetler veren KORUMA TARIM; birçok yeniliğin (ilk üretim tesisi, ilk hammadde üretimi, uçakla ilk mücadele, ilk herbisit üretimi vb.) öncülüğünü yapmış, tamamı yerli sermayeli, kendi alanında ülkemizin en büyük kuruluşlarından biri konumunda bulunuyor.

Üretim tesislerinde her türlü formülasyon şeklinde jenerik bitki koruma üre-timi yapan kuruluş; ülkemizin en büyük kapasiteli tesislerinde, dünya standartlarında üretim yapmaktadır. 8 ayrı bölgedeki ofis ve depolarından oluşan yaygın pazarlama organizasyonu ile ülke tarımına uzun yıllar hizmet vermeyi amaçlayan kuruluş; ürünler ile ilgili her türlü teknik destek, eğitim ve tanıtım faaliyetlerini de ön planda tutuyor. En güncel bilgileri ve sektörde yer alan uluslararası firmaların olanaklarını, yeni yatırımlarla ürünlerine yansıtarak ülke çiftçisinin kullanımına sunmaya devam etmektedir.

Söylediğiniz gibi sektörde bir-çok öncülük yaptınız. İlk üretim tesisi, ilk hammadde üretimi, ilk uçakla mücadele, ilk herbisit üretimi gibi. Bu başarının altın-da yatan sır nedir?

Bu başarının altında yatan sır; Ar-Ge faaliyetlerine olan bakış açımızdır. Biz daima dünya üzerinde tarımsal alanda yapılan çalışmaları takip ediyoruz. Bu çalışmalardan elde ettiğimiz verileri ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda projelere dönüştürüyoruz. Burada en önemli etken ise güçlü personel kaynağımız. Kendi alanlarında yetkin ve başarılı bir kadroya sahibiz. Ayrıca şirketin geçmişten bu yana yaptığı yatırımlarda elde ettiği know-how bizlere ciddi avantaj sağlıyor.

250’den fazla bitki koruma ürünüyle sektöre damga vuruyorsunuz. Spesifik ürünlerinizden ve çözüm ortaklarınızın memnuniyetinden bahseder misiniz?

Dediğiniz gibi çok büyük bir ürün portföyüne sahibiz. Bu ürünleri üretirken her daim kaliteyi ve müşteri ihtiyaçlarını ön planda tutuyoruz. Ayrıca etik kurallara da her daim dikkat eden bir kuruluşuz. Tüm bunları geniş bölge müdürlüğü, distribütör, bayi ağı ile birleştirdiğimizde çiftçimizin uzun yıllardır yüzünü güldüren bir kurum olarak karşılarına çıkıyoruz.

Ar-Ge’ye büyük pay ayırdığınızı biliyoruz. Ar-Ge çalışmalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Ar-Ge bizim bitki koruma sektöründe olmazsa olmaz bir konu. Eğer yenilikçi Ar-Ge faaliyetlerini hayata geçiremezseniz yıllar içinde kaybolursunuz. Koruma Tarım’ın yıllardır sektörünün en büyük şirketlerinden biri olmasının altında da bu yatıyor. Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından biri olan aktif madde geliştirilmesi söz konusu. Fungisit aktif maddesi olan Bakır oksiklorür ve herbisit aktif maddesi olan Benfluralin, çiftçimizin hizmetine 2021 yılında sunuldu. Devam eden projelerimizden 2022 yılında sonuçlanacak olanlar var. Onları da Türk Tarım sektörünün hizmetine sunacağız.

Bitki koruma sektörünün sorunlarını sorsak neler söylersiniz? Sorunların çözümü noktasında önerileriniz ne olur?

Bitki koruma ürünleri sektörünün en önemli problemlerinden biri sahte ürünlerin kullanımı. Bu noktada Koruma Tarım olarak gerekli makamlara bilgilendirmeleri yapıyoruz. TC. Tarım ve Orman Bakanlığı GKGM Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığımız bu konuda bize destek oluyor. Çiftçilerimizin burada bakanlık tarafından yetkilendirilmiş güvenilir bayilerden alışverişlerini yapmaları gerekiyor.

Bitki koruma ürünlerinde Türkiye’de bir diğer problemli konu ise kalıntı yöne-timi olarak karşımıza çıkıyor. Kalıntı yönetiminde yapılan en büyük yanlışlıklar; kaçak yasaklı ürünlerin kullanımı, tavsiye dışı(ruhsatsız) bitki koruma ürünleri kullanımı ve son ilaçlama ile hasat süresi arasındaki zamanı dikkate alınmamasıdır.

Ayrıca kullanım hatalarının oldukça fazla olduğunu gözlemlemekteyiz. Sürdürülebilir tarım için kaliteli bitki koruma ürününü doğru zamanda, doğru dozda, doğru su miktarlarıyla ve doğru ekipmanlarla uygulamamız gerekiyor. Aksi takdirde üründe zararlanma, etkisizlik problemleri gibi birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyoruz.

Biz burada hem şirket olarak hem de yönetim kurulu üyesi olduğum Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği (ZİMİD) aracılığı ile çiftçilerimizi bilinçlendirmek için var gücümüz ile çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Geleceğe dair yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Koruma’nın yenilikçi, etkili, güvenilir yeni ürünleriyle Türk çiftçisi tanışacak mı?

Geleceğe dair çalışmalarımız sürüyor. Şirketimiz 2022 yılında sonuçlandıra-cağı projelerle en az bir aktif maddeyi daha üreterek Türk Tarım sektörünün kullanımına sunacaktır. Üretim kapasite artışlarımız her zamanki gibi sürecek. Çiftçimizin yüzünü güldürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Önceki yazı
Trakya’da yetiştirilen hayvanlar şapın yanı sıra bruselladan da ari olacak
Sonraki yazı
Türk Tarımına 45 Yıldır Katkı Sağlayan İsim; GÜROL SEZMEZ

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü