Kanatlı ihracatında sıkıntı sürüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı eti ve ürünleri ihracatında yaşanan sıkıntıların üretim rakamlarına da yansıdığını bildirerek, “2016 Kasım ayında tavuk eti üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 gerilemeyle 152 bin 74 tondan 148 bin 817 tona indi” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı eti ve ürünleri ihracatında yaşanan sıkıntıların üretim rakamlarına da yansıdığını bildirerek, “2016 Kasım ayında tavuk eti üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 gerilemeyle 152 bin 74 tondan 148 bin 817 tona indi” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2016 yılı Kasım ayında, 2015 yılı Kasım ayına göre, son aylarda ihracatta yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle tavuk yumurtası üretiminin yüzde 12 artışla 1 milyar 408,1 milyon adetten 1 milyar 577,5 milyon adede çıktığını belirtti.

 -İhracat-

2016 Kasım ayında ihracatın, 2015 yılı Kasım ayına göre, kanatlı eti ve ürünlerinde yüzde 7,5 gerilediğini, yumurta ihracatında Kasım ayında yaşanan yüzde 25,1’lik artışın, Ocak-Kasım dönemdeki kaybı gidermediğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: “Kasım ayında, 2015 yılının aynı ayına göre, yumurta ve ürünleri ihracatı 26 milyon dolardan 31,4 milyon dolara artarken, kanatlı eti ve ürünleri ihracatı ise özellikle Irak’a yapılan ihracatın yüzde 8,9 oranında düşmesinden dolayı 35,6 milyon dolardan 30,8 milyon dolara geriledi. Kanatlı eti ve ürünlerinde Ocak-Kasım dönemi ihracatı 415,3 milyon dolardan 320,4 milyon dolara gerilemesi üretim rakamlarını da etkiledi. 11 aylık dönemde ihracattaki gerileme yüzde 22,9’u buldu. Son aylarda ihracatta yaşanan olumlu gelişmelere rağmen, yumurta ve yumurta ürünlerinde Ocak-Kasım döneminde ihracat 245,4 milyon dolarla, 2015 yılının Ocak-Kasım dönemindeki 253,4 milyon doların altında kaldı. İhracattaki gerileme yüzde 3,2 oldu.” 

-“Kanatlı sektöründe yeni bir ihracat stratejisi belirlenmeli”-

 Kanatlı sektörünün milyonlarca kişiye istihdam yaratan, çok büyük miktarlarda üretim yapan, yüz milyonlarca dolar döviz girdisi sağlayan bir sektör olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti: “Ülkemizde son teknolojiyi en iyi kullanan sektörlerinin başında kanatlı sektörü gelmektedir. Ülke içi tüketim belli noktalara ulaşmıştır. Sektörün kapasitesi ülke ihtiyacının çok üzerindedir. İhracattaki tıkanmalar sektörü zor durumda bırakmaktadır. Yaraları sarabilmemiz için yeni bir ihracat stratejisi belirlenmelidir. İhracat yapmak ve bu ihracatı sürekli artırmak zorundayız. Dünyada çok büyük miktarlarda kanatlı eti ve kanatlı ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri talebi var. Bu talep değerlendirilmeli, başta Ortadoğu olmak üzere yakın pazarlara yoğunlaşılmalıdır. Yeni pazarlara girmenin yolları aranmalı, mevcut pazarlarda pazar payımızı artırıcı tedbirler alınmalıdır. Özellikle bu kapsamda; yüksek maliyetten kaynaklı rekabetteki dezavantajlarımızı ortadan kaldıracak, ihracatı destekleyecek tedbirlerin hayata geçirilmesi önemli bir adım olacaktır. Milyonlarca hacının ziyaret ettiği Suudi Arabistan, tavuk etini bizden değil, Brezilya’dan alıyor. Kanatlı eti ve kanatlı ürünleri, yumurta ve yumurta ürünlerinde, Suudi Arabistan ve Ortadoğu’ya ihracat mutlaka artırılmalı; ihracatta Afrika ülkeleri, Gürcistan gibi ülkelerde de pazar payımızı artırıcı destekler hayata geçirilmelidir. Rusya ile düzelen ilişkilerin bu ülkeye yönelik kanatlı ürünleri ve yumurta ihracatını artırmasını bekliyoruz. Bu pazarlara özel teşviklerle daha fazla açılmalıyız. Bunun dışında Çin’in tavuk ayağı ihracatımıza uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması yönündeki girişimlerin sonuçlandırılması ve buraya tekrar ihracatın sağlanabilmesi, Japonya ile yapılan görüşmelerin de tamamlanarak bu ülkeye ihracatın sağlanması sektör açısından önemlidir. Avrupa Birliği hala çiğ tavuk ihracatımıza yasak uygulamaktadır. Bu konuda da aradaki pürüzlerin kaldırılmasına ve somut adımların atılmasına ihtiyaç vardır.” 

Önceki yazı
Petektar Tohumculuk’un “GÜRCAN’ına ödül
Sonraki yazı
Kültür balıkçılığı Ordu’ya 40 milyon lira kazandırdı

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü