Indigo’nun yeni biyolojik ürünleri, Türkiye’nin önemli mahsullerinde olağanüstü performans gösteriyor

Çiftçilerin gezegeni sürdürülebilir bir şekilde beslemesine yardımcı olmak için doğadan yararlanmaya kendini adamış bir şirket olan Indigo Agriculture Europe GmbH, Türkiye’de mısır, ayçiçeği ve pamukta biotrinsic™ i30FP ve i177FP ile elde ettiği son derece güçlü performans verilerini açıkladı.

2021 yılında Türkiye genelinde 50’den fazla yetiştiriciden toplanan performans verilerine göre biotrinsic™ i30FP, ayçiçeğinde dekar başına 42 kg’a ve mısırda dekar başına 120 kg’a varan verim artışı, ayçiçeğinde ortalama %6’lık bir artış ve mısırda ise İç Anadolu, Akdeniz ve Trakya genelinde %3 verim artışı gösterdi. biotrinsic™ i177FP ayrıca pamukta dekar başına 60 kg’a varan verim artışı ve Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nde ortalama %4’lük bir artış kaydetti.

Her iki ürün de Indigo’nun biotrinsic™ portföyünün bir parçası iken mahsulde suyu ve besin kullanım verimliliğini artıran mikrobiyal tohum kaplamaları koleksiyonudur. Indigo’nun biotrinsik koleksiyonundaki mikroplar, bitkileri zorlu koşullardan korumaya yardımcı olarak ve kaynak kullanımlarını geliştirerek, girdileri azaltırken verimi artırma potansiyeline sahiptir.

Indigo, mikroplarını sağlıklı bitkilerin içinden alır; bu da, bu mikropların bitki tarafından doğal olarak dokularında yaşamaya davet edildiği ve bitkinin iç biyolojisinin ve metabolizmasının bir parçası olduğu anlamına gelir. Indigo, bu mikropların – endofitlerin – mahsullerin çok çeşitli stres koşulları altında hayatta kalmasına yardımcı olmada hayati roller oynayabileceğini keşfetmede lider olmuştur. Indigo’nun doğal mikropları çevrelerine hızla tepki verebilir, bu da onları yıl boyunca sürekli değişen stresler altında bitkiler için dinamik bir ortak yapar.

Indigo Türkiye Satış Direktörü Kudret Yılmaz, 2021’de biotrinsic™ i30FP ve i177FP kullanan Türk yetiştiricilerden alınan performans verilerinin etkileyici olduğunu belirterek, bu verilerin, ürünlerin ülkenin birçok bölgesinde önemli verim artışı sağlama kapasitesini gösterdiğini söyledi. Yılmaz, “Veriler, önümüzdeki sezonda Türkiye’de başta mısır, pamuk ve ayçiçeği için ilkbahar mahsulü yetiştiricilerine yönelik biotrinsik tedarikimizin genişletilmesi için güçlü bir altyapı oluşturmaktadır” dedi. 

Indigo Agriculture Avrupa Sorumlusu Georg Goeres ise, “Türkiye, Avrupa’nın önde gelen pamuk üreticilerinden biri ve dünya tarımında önemli bir oyuncu. Biotrinsic™ tohum kaplama portföyümüzü bu sezon ilkbahar mahsulü yetiştiricilerini kapsayacak şekilde genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye gibi önemli bir pazarda tedarikimizi genişletmek, Avrupa’daki işimizin gelişmesinde önemli bir adımdır. Kimyasal girdilere bağımlılık azaldıkça, biyolojik alternatifler, tarımın sürdürülebilirliğinde bunun yanı sıra güvenli, sağlıklı, uygun fiyatlı gıda tedarikinde artan bir rol oynayacaktır” diye konuştu.

Önceki yazı
DEKALB Verim Hattı 6 Yıldır Üreticilerin Yanında
Sonraki yazı
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: 150 milyon liralık tarımsal destekleme ödemelerini bugün yapıyoruz

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü