Uluslararası Elma Yetiştiriciliği, Muhafazası ve Pazarlaması Fuarı

İki yılda bir düzenlenen INTERPOMA Uluslararası Elma Yetiştiriciliği, Muhafazası ve Pazarlaması Fuarı’nın 10’uncusu, 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İtalya/Bolzano’da yapıldı. Sadece elmaya yönelik düzenlenen tek uluslararası fuar olma özelliği taşıyan INTERPOMA’da, elma endüstrisinin mevut durumu, beklentileri, yeni çözümler, araştırmalar ve fırsatlar ortaya kondu.

İki yılda bir düzenlenen INTERPOMA Uluslararası Elma Yetiştiriciliği, Muhafazası ve Pazarlaması Fuarı’nın 10’uncusu, 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İtalya/Bolzano’da yapıldı. Sadece elmaya yönelik düzenlenen tek uluslararası fuar olma özelliği taşıyan INTERPOMA’da, elma endüstrisinin mevut durumu, beklentileri, yeni çözümler, araştırmalar ve fırsatlar ortaya kondu.

INTERPOMA’yı ziyaret edenler hep övgüyle bahsetmişlerdi, bu sebeple fuarı gezmeyi çok istiyordum. Kasım ayında gelen davet üzerine bu güzel organizasyona katıldım. Fuar başlamadan bir gün önce Bolzano’da idim ve şehrin her köşesi elma kokuyordu. Daha fuar başlamadan şehir fuar havasına girmişti. Büyük bir heyecanla fuarın açılmasını beklemeye koyuldum ve 24 Kasım sabahı 25 bin metrekare alana kurulan fuara gittim. Çok güzel bir karşılama sonrası kayıt yaptırdım ve fuara katılanlar ile ilgili bilgi aldım. Bu yılki fuara, 24 ülkeden (ABD, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere, İsrail, İtalya, Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, İspanya, İsviçre, Macaristan, İrlanda, Kore, Slovenya, Portekiz, Sırbistan) 460 kişi katılmış. Aynı zamanda Latin Amerika, Avustralya, Çin, Hindistan, Orta Doğu, Güney Afrika ve ülkemizden çok sayıda ziyaretçi beklendiği bilgisini aldım, bu bilgiyi fuar süresince doğruladım. Dünya’nın her köşesinden ziyaretçi fuara ilgi göstermişti. Fuar alanı tamamen doluydu ve tüm elma çeşitleri stantlarda yansıtılıyordu.

Dünya pazarında kabul gören çeşitler

Dünya elma üretiminde en ileri bölgelerden gelen 20’den fazla konuşmacı, fuarda en sıcak konuları ele aldı. Mevcut elma piyasası, ihracat ve ithalatçıların gereksinimleri, sürdürülebilir meyve yetiştiriciliği, yeni elma türleri ile ilgili beklentiler, meyve bahçelerinde drone’ların kullanımı, meyve yetiştiriciliğinde inovasyon gibi başlıklar üzerinde sempozyumlar düzenlendi. Fuarda en dikkat çeken ayrıntı, yeni çeşitlerin fark yaratmasıydı. Pink Lady, Kanzi, Jazz ve club çeşitlerin dünya elma pazarında iyi fiyat bulduğu, Braeburn ve Golden gibi eski çeşitlerin ise pazarda rağbet görmediğinin altı çizildi.

Türkiye pazarların isteklerine cevap vermeli

Türkiye, dünya elma üretiminde söz sahibi bir ülke. Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sırada yer alıyoruz. Fakat ihracatta istediğimiz seviyede değiliz. Sadece Türki Cumhuriyetler ve Suudi Arabistan’a elmamızı pazarlayabiliyoruz. Polonya, Şili, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Hollanda, Moldova, Almanya, Fransa, Avusturya ve Arjantin dünyanın her tarafına elma satan ülkeler olarak sıralanıyor. Fuarda dünya elma pazarında neden söz sahibi olamadığımız orta çıktı aslında. Yeni pazarların isteklerini, taleplerini karşılayamıyoruz, yenilikleri takip etmiyoruz.

Sanayi tesisleri ve bahçeler göz kamaştırıcı

INTERPOMA sadece fuar alanı ile sınırlı bir organizasyon değil. Fuar süresi boyunca bölgedeki meyve bahçelerine geziler düzenlendi. Kooperatif ve şirketlerin elma sanayi tesisleri ve bahçeleri göz kamaştırıcı idi. Özellikle kooperatiflerin güçlü yapısı dikkatimi çekti. Şirketlerle anlaşamayan üreticiler kooperatif kanalıyla ürününü istediği fiyattan pazarlama imkanına sahip. Türkiye’de de güçlü kooperatif yapısı oluşturulması lazım. İtalya’daki kooperatifler ülkemize güzel bir örnektir. Mutlaka incelenip sistem Türkiye’de uygulanmalıdır.

Fuar süresi boyunca şehrin lokal, pastane, fırın ve rostoranlarında elma kullanılarak yapılan menüler ve spesiyaliteler çok lezzetliydi. Bu sıra dışı fuarı tüm meyvecilikle uğraşanların görmesini tavsiye ederim. Tabi sadece fuarı görmekle kalmayın, çevredeki elma sanayi tesisleri ve meyve bahçelerini gezmeyi ihmal etmeyin.

Sonraki yazı
Yerli üretim arttıkça ithalatı azalan meyve: MUZ

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü