Pamuğun kilogramı 12 lira

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yetiş Çiftçioğlu, Antalya’daki üreticilerin daha farklı ürün çeşitliliğine yönelmesi nedeniyle bu yıl üretim alanlarında bir düşüş yaşandığını söyledi.

Antalya’da yaklaşık 45 bin dönüm alanda pamuk üretimi yapıldığını dile getiren Çiftçioğlu, tarlaların ise Serik ve merkezde yoğunluk oluşturduğunu belirtti.

ANTBİRLİK’in çiftçinin lehine fiyat politikası belirlediğini ve her türlü imkanıyla çiftçiye destek olduğunu aktaran Çiftçioğlu, “ANTBİRLİK bu yıl 13 ila 15 bin ton arasında pamuk alımı yapacak. Bu yılki pamuğun kilogram fiyatı ise 12 lira olarak açıklandı. Buna bir de devlet desteği eklenecek.” dedi.

Pamuğun tamamı iç piyasada değerlendiriliyor

ANTBİRLİK’in araçlarıyla talepte bulunan her çiftçinin ürününü tarladan toplayıp, ayrıştırmalarını yaptığını ve kendi tesislerine getirdiğini anlatan Çiftçioğlu, şunları söyledi: “Çiftçiden gelen pamuklar fabrikada işleniyor. Lifi, çekirdeği ayrılıyor ve her aşaması değerlendiriliyor. Ağırlıklı olarak tekstil sektöründe kullanılıyor, bunun dışında yağ, hayvan yemi, mantar üretimi alanlarında da kullanımı var. Üretilen pamuğun tamamı iç piyasaya sunuluyor. Pamuk üretiminde bölgede söz sahibiyiz, kalite bakımından da çok iyi konumdayız.”

Pamuk hasat döneminin sürdüğünü aktaran Çiftçioğlu, erken, geç ekim, ikinci ürün ekimi gibi aşamalarla hasadın kasım sonuna kadar devam ettiğini kaydetti.

Önceki yazı
Fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldüren nar ihracatta da rekora koşuyor
Sonraki yazı
Gübre üreticileri fiyatlarda düşüş için ham madde desteği istedi

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü