Mevcut muz seralarında katma değeri yüksek kahve de yetiştirilecek…

Değerli Tarım Paydaşları,

Yoğun bir ilgi gösterdiğiniz harmanTIME dergimizin 114. sayısıyla sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ağustos sayımızın kapağına, çok dikkatinizi çekecek, dünyada petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ürün olan “KAHVE”yi taşıdık. Yetmişten fazla kahve türü olmasına rağmen Coffea arabica L. (Arabica kahvesi) ve Coffea canephora P. (Robusta kahvesi) türleri dünya üretiminin tamamına yakınını oluşturmaktadır. Spesifik yetiştirme koşulları isteyen kahvenin üretimi bol yağışlı ve ani sıcaklık değişimleri yaşanmayan tropik bölgelerle sınırlıdır. Düşük kafein miktarı ve yüksek aromaya sahip, daha narin ve maliyetli olan Arabica kahve yetiştiriciliği Güney Amerika’da yaygınken, yüksek kafein miktarına sahip, daha az aromatik ancak verimli ve hastalıklara dayanıklı Robusta türü Afrika ve Güney Asya’da yetiştirilmektedir. Son yıllarda iklim koşullarında görülen değişiklikler genel olarak tarım sistemlerini etkilemekle beraber kahve üretimi yapılan coğrafi aralığı da değiştirmektedir. Buna bağlı olarak, Türkiye’de de kahve yetiştiriciliği ile ilgili ümitvar çalışmalar yürütülmektedir. Mevcut muz seralarında katma değeri yüksek kahve bitkisinin de yetiştirilmesi öngörülürken, “Dünya’da Kahve Yetiştiriciliği ve Türkiye’de Üretilmesi İçin Yürütülen Çalışmalar”ı Sayın Zeynep IŞIK, Sayın Dr. Bihter GÜVEN ve Sayın Dr. Ceren ÜNEK yazdı.

Ülkemizde genelde İlkbaharda Mart-Mayıs ayları arasında ekimi yapılan ayçiçeği tarlarının hasadı ilk önce Temmuz ayı ortalarından itibaren Adana, Osmaniye gibi güney illerimizde başlamakta ve Erzurum gibi kuzey bölgeleri illerimizde Ekim ayı sonuna kadar devam etmektedir. Ayçiçeği hasadı öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver operatörlerinin, biçerdöver sahipleri ile hasadı yapılacak tarla sahiplerinin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı “Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı” doğrultusunda belirtilen hususlara mutlaka uymaları gerekmektedir. Ayçiçeği için biçerdöver sahiplerinin, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerinin tamir, bakım, biçme, dövme, ayırma, temizleme ve yardımcı ek düzenlerinin standartlara uygun bir şekilde yaptırarak, hasada hazır hale getirilmelidir. Biçerdöverler, kursa katılarak operatör belgesi olan sürücülere kullandırılmalıdır. Biçerdöver sahipleri ve operatörleri İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince tespit edilen kayıp oranında örneğin ayçiçeğinde ideali yüzde birin altında olmalıdır. Sayın Dr. Sami SÜZER, “Ayçiçeği Hasadında Tane Kayıplarının Azaltılması” başlıklı makalesinde, dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla ele aldı.  

Biber, dünyada ve ülkemizde sevilerek tüketilen buna bağlı olarak yoğun olarak yetiştirilen önemli bir sebze türüdür. Ülkemizin her bölgesinde az veya çok biber yetiştiriciliği yapılmaktadır. Taze, toz biber, salça, közleme, sos, turşu ve ana yemeklerde tüketilmektedir. Türkiye’de sebze yetiştiriciliği açısından seracılık faaliyetlerinin yaklaşık %15’i biber üretimine yöneliktir. En çok yetiştirilen çeşit %60 oranıyla sivri biberken bunu yüksek oranda dolmalık biber ile daha düşük oranlarda kapya biber, domates biberi ve kurutmalık çeşitler takip eder. Biber hastalık ve zararlıları ile doğru mücadele yapılmadığı takdirde önemli miktarda verim kayıpları yaşanmaktadır. “Biber Hastalık ve Zararlıları” makalesini, Sayın Dr. Mevlüde TATAR siz değerli okurlarımız için hazırladı.

Narenciye, sahip oldukları tür ve çeşit zenginliği, çok uzun bir hasat dönemi, oldukça uzun muhafaza süresi, taşımaya uygunluk ve sanayi hammaddesi olma gibi özellikleri nedeniyle, dünyada ve Türkiye’de, üretim, tüketim, endüstri ve ticarete konu olan ender meyvelerin oluşturduğu bir ürün grubudur. Bu özellikleri nedeniyle, başlıca ticari türleri olan portakal, mandalina ve limon meyvelerinin; üretim, pazara hazırlama, sanayi işleme, taşıma, iç ve dış satım gibi temel aşamalarında, oldukça fazla sayıda kişiye iş olanağı sağlamaktadır. Bundan dolayı hem tarımsal sektörü hem de ülke ekonomisi bakımından oldukça önemli katkıları bulunmaktadır. Dünya ve Türkiye narenciye üretimi, tüketimi, ihracatı, ithalatı ve sektörde yaşanan sorunlar “TURUNÇGİLLER” dosyamızda. İçeriğimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel ve sektör haberleri, röportajlar ile infografikler olacak. Eylül sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…

Önceki yazı
Limagrain Türkiye LG Tohum Genel Müdürü Erkut Kokudal oldu
Sonraki yazı
Bandrolsüz Gübre Satışına Geçit Yok

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü