Mandalina kurudu, değeri 5 kat arttı

Seferihisar Belediyesi, ağaçta 50 kuruş, tezgahta 1 lira olan mandalinayı jeotermal enerjiyle kuruttu. Kurutulmuş mandalina, tam 5 kat fiyatına ihraç edilmeye başlandı.

Seferihisar Belediyesi, ağaçta 50 kuruş, tezgahta 1 lira olan mandalinayı jeotermal enerjiyle kuruttu. Kurutulmuş mandalina, tam 5 kat fiyatına ihraç edilmeye başlandı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, jeotermal enerjide kurutulan mandalinanın içini ve kabuğunu 10 ülkeye numune olarak gönderdiklerini, ürünün çok beğenildiğini söyledi. Başkan Soyer, ilk ihracatı Romanya ve Polonya’ya yaptıklarını, ABD ve Kazakistan’ın da kurutulmuş mandalinayı almayı talep ettiğini açıkladı.

Dünya’nın en kaliteli mandalinası olan Satsuma’nın yetiştiği Seferihisar’da, son yıllarda ürünün markalaşması, çeşitliliğinin arttırılması ve üreticinin daha çok kazanmasıyla ilgili yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Seferihisar Belediyesi geçtiğimiz yıl deneme üretimlerini gerçekleştirdiği mandalinanın kurutma işlemini günde 350 tona çıkardı. 10 ülkeye gönderilen numunelerle ilgili önemli dönüşler sağlandı. İlk talep Romanya ve Polonya’dan geldi. Ürün, 100 gr’lık poşetler halinde adeti 1.6 eurodan ihraç edildi. Kurutulmuş mandalina önümüzdeki aylarda kilosu 16 eurodan ABD ve Kazakistan’a satılacak.

Bir kaç yıl içinde bölgede yeni fabrikalar kurulacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar’da bu işin büyüyerek yeni bir sektör haline geleceğini, birkaç yıl içinde ilçede yeni fabrikalar kurulacağını ve bölgede 20 bin ton mandalinanın kurutulabileceğini söyledi. Başkan Soyer; “Kentimizin en büyük geçim kaynağı mandalina. Göreve geldiğimizde mandalina üreticisinin üretmekten vazgeçtiği, ürününü satamadığı ve mandalinanın yere dökülerek çürümeye başladığını gördük. Belediye öncülüğünde bir üretici birliği kurduk. Ürünü beraber işleyip, beraber pazarlayacağız dedik. Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi satın alarak, birliğe devrettik” dedi.

‘Satamadık çürüdü, malımız yere döküldü’ tarih olacak

Doğanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’yle birlikte İzmir Jeotermal AŞ’den üç sera kiraladıklarını belirten Soyer, şu bilgileri verdi: “Sera içerisine izolasyonlu hat çektik. Termal suyla, kurutma makinesindeki havanın ısıtılmasıyla kurutma işlemine başlandı. Mandalina ve defneyaprağı kurutuldu. Sonuç çok başarılı oldu. Üretimi çoğaltmayı planladık. Baktık ki yapıyoruz, ihracat yapma adına çeşitli ülkelere numuneler gönderdik. Olumlu geri dönüşler aldık ve nihayet ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. 10 kilo mandalinadan 1 kilo kuru mandalina çıkıyor. Kurutulma işleminin ardından bir kilo mandalina kurusu yaklaşık 12 lira ya mal oluyor. Kurutulmuş mandalinayı yurtdışında kilosunu 16 euro yani yaklaşık 58 liraya almayı kabul ettiler. Yani mandalina 1’e 5 kazandırmaya başladı. Seferihisar’ın yıllık rekoltesi 50 bin ton. Önümüzdeki yıllarda bu rekoltenin yüzde 40’ının kurutulacağını düşünüyoruz. Yani ilçede yeni bir sektör oluşacak. Bundan böyle ürünümüzü satamadık, dolu yağdı ürün çürüdü, mevsim geçti yerlere döküldü sözlerini artık duymayacağız. Böylelikle üreticimiz daha çok kazanacak.” 

Önceki yazı
Pamuk Çukurova’nın yeniden ‘beyaz altını’ olacak
Sonraki yazı
SULAMA YATIRIMLARI ve VERİM!

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü