Limagrain, en yeni, en iyi mısır çeşitlerini Adana’da tanıttı

Limagrain Türkiye, geçtiğimiz ay Adana’nın Ceyhan ilçesinde düzenlediği “Mısır Tarla Günü”nde en yeni, en iyi çeşitlerini tanıttı. Kırmızının gücü mottosuyla dayanıklı, yüksek verimli, hızlı kuruyan mısır çeşitlerini profesyonel üreticilere, danışmanlara ve ziraat mühendislerine anlatan firma, yoğun ilgi gördü.

Limagrain Türkiye LG Tohum Genel Müdürü Erkut Kokudal, tarla gününde yaptığı konuşmada, ekibiyle birlikte Adana gibi tarımsal potansiyeli yüksek bir ilde olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Limagrain’in, Fransız ve Türk çiftçi kooperatiflerinin ortaklıklarından oluşan bir şirket olduğunu belirten Kokudal, “Fransa’daki Limagrain Kooperatifi, 1964 yılında kuruldu. Faaliyetlerini büyüterek şuanda 57 ülkede 9 bin kişiye ulaşmış durumdayız. Şirketimizin bir özelliği hem Fransız hem yerli ortaklarımızın olmasıdır. Türkiye’de de yine çiftçi kooperatifleri olan Trakyabirlik ve Karadenizbirlik ile ortaklıklarımız var. Bu iki ayaklı yapı bize hem finansal hem zirai güç veriyor. Dolayısıyla bu yapıdan gurur duyuyoruz. Bursa Karacabey’de bulunan şirketimizde toplamda 100 çalışanımız bulunmaktadır. Türkiye’de tarım yapılan her bölgede satış yapılanmamız var. Üretimlerimizi Türkiye’de yapıyoruz. Tüm tohum işlemelerimiz Türkiye’de yapılmaktadır. Ayçiçeği, mısır, kanola ve buğdaygiller alanında faaliyet gösteriyoruz. Geniş bir yelpazede çiftçilerimize hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“Biz sadece tohum üretimi ve satış yapmıyoruz, çiftçilere teknik destek veriyoruz”

Limagrain Türkiye Satış Müdürü Mustafa Yalçın ise mısırın anavatanında tarla günü yaptıklarına dikkat çekerek, Limagrain Türkiye satış ekibi olarak 38 kişi olduklarını ve Türk çiftçisine hizmet verdiklerini kaydetti. “Adana çiftçisi profesyonel tarım yapmaktadır” diyen Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarımda hava şartları çok önemli, bu sıcakta üretim yapmak çok zor. Ben Adanalı çiftçi kardeşlerimi tebrik ederim. Her türlü hava şartında tarımsal üretime destek veriyorlar. Ülkemizin gıda ihtiyacının hemen hemen yüzde 30’u Çukurova’dan karşılanıyor. Bizler de çiftçilerimizin profesyonel tarım yapmalarına destek veriyoruz. Bundan yaklaşık 15 yıl önce atadan kalma bilgilerle tarım yapılıyordu. Tohumculuk firmalarının sayısının artmasıyla birlikte çiftçiler Ziraat Mühendisleriyle birlikte üretim yapmaya başladılar. Yani biz sadece tohum üretimi ve satış yapmıyoruz, ülkemizin her bölgesinde çiftçilere teknik destek veriyoruz. Kendilerinden çok güzel geri bildirimler alıyoruz. Bize ulaşan her çiftçinin teknik bir sıkıntısı olursa çözüme kavuşturuyoruz. Çiftçilerin beklentisini hem satışta hem sahada karşılıyoruz.”   Adana bölgesinde Fusarium hastalığına çok sık rastlanıldığının altını çizen Yalçın, “Fusarium erken dönemde tarlaya bulaştığında zararı yüzde 70’lere kadar varabiliyor. Geç dönemde Fusarium olduğunda bile yüzde 10-20’lere varan kayıp yaşanabiliyor. Limagrain olarak, güçlü gen havuzumuzdan dolayı, güçlü Ar-Ge çalışmalarımızdan dolayı Fusarium’a çözüm bulduk. Bugün etkinliğimizi yaptığımız tarlada 2 yıl önceye kadar Fusarium vardı. Tarla sahibi üreticimiz, Fusarium’dan dolayı az verim aldığını vurgulamıştı. Kendisine önerdiğimiz çeşitten şimdi çok memnun. Limagrain’in tüm mısır çeşitleri Fusarium’a karşı çok dayanıklıdır. Fusarium problemi olan her çiftçinin Limagrain tohumlarını ekmesini tavsiye ederim” dedi.

“Çeşitlerimizin en belirgin özelliği hastalık dayanımlarıdır”

Limagrain Türkiye Mısır Ürün Müdürü Ertuğrul Özarslan da en iyi, en yeni mısır çeşitleri hakkında bilgi verdi. Özarslan, şunları söyledi: “Yıllardır bu bölgede beğenilerek ekilen 30.692 çeşidimiz var, efsaneleşmiş durumda. Çeşitlerimizin en belirgin özelliği hastalık dayanımlarıdır. “Bir mısır çiftçisi ne ister?” diye sorduğumuzda, 3 önemli faktör bizim için çok önemli; verim, hastalık dayanımı güçlü olan çeşit ve hızlı kuruma. Biz çiftçilerimize bu 3 hizmeti de sunuyoruz. Çünkü biz çiftçi kooperatifiyiz, çiftçinin dilinden çok iyi anlıyoruz. Adana, Türkiye mısır ekimlerinin yüzde 20’sine sahip. Çiftçilerimiz kadar bizim için de çok değerli bir bölge. Biz de bu bölgeye çok değerli çeşitlerle hizmet veriyoruz. 31.630 yeni bir çeşidimiz. Bölgede bu yıl yoğun olarak ekildi. Özellikle dona karşı çok dayanıklı çeşit olduğu için çiftçiler tercih ediyor. 31.677 çeşidimiz hızlı kurumaktadır. Aynı zamanda verim ve dayanıklılık noktasında yine çiftçilerimiz tercih ediyor. 31.642 çeşidimizin tescilini yeni aldık. Bu çeşidimizden de çok büyük beklentilerimiz var. Türkiye’nin her bölgesinde her adaptasyon koşulunda yüksek verim ve yüksek dayanıklılıkla çiftçilerimizin beğenisini aldı. Adını önümüzdeki yıllarda çok sık duyacaksınız.”  

Önceki yazı
Sezonun ilk limonu 15 Eylül’de ihracat yolcusu
Sonraki yazı
30 yıldır çiftçilerin sorunlarına çözüm üreten, verim ve kaliteli üretim yapmalarına katkı sağlayan, hayatı arazide geçen isim: Tahsin Özkan

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü