KWS Türk Sebze Tohumları yeni ıslah tesisiyle Türkiye’de

1856’dan beri geleceği eken KWS, büyüme stratejisinin bir parçası olarak Türkiye’de büyük bir yatırım yaptı ve bir sebze ıslah tesisi satın aldı. Antalya yakınlarında bulunan 3,8 hektarlık bu alanda seralar, ofis binası, depo alanı ve fide yetiştirme tesisi bulunuyor. Bu tesis, KWS için stratejik öneme sahip üç sebze ürününün (domates, biber ve hıyar) ıslahına odaklanıyor.

Konu hakkında KWS Türk Sebze Tohumlarından yapılan açıklamada, erken jenerasyon ıslah materyallerinden dihaploidlere, saf hatlardan hibritlere kadar, seleksiyon, çaprazlama ve tarama faaliyetlerinin tüm aşamaları ve ayrıca fitopatoloji faaliyetleri bu ıslah tesisinde yürütülecek. Islah faaliyetlerinin başlamasına paralel olarak şirket, Türkiye’nin önemli yetiştirme bölgelerinde Satış ve Ürün Geliştirme temsilcilikleri kurmayı planlıyor. KWS Türk Sebze Tohumları, örtüaltı tohum pazarının kalbi Antalya’da, konusunda uzman kadrosunu daha da genişleterek tam performans ile faaliyetlerine devam edecek.

KWS Türk Sebze Tohumları Islah Başkanı Remzi Doğan, “Bu ıslah istasyonunu satın alarak Türkiye’deki sebze ıslah faaliyetlerinde büyük bir atılım yapıyoruz. KWS’nin sebze ıslahı alanındaki ileri teknoloji araçları, vizyonu ve oluşturduğumuz donanımlı uzman kadroyla beraber daha rekabetçi, kaliteli ve yüksek verimli çeşitleri çok yakında Türkiye sebze pazarına sunacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

Sebze tohumları için yeni iş birimi

KWS dünyanın önde gelen bitki ıslahı şirketlerinden biridir. Tohumculuk sektöründe 165 yıllık bir geçmişe sahip olan şirket, temel olarak bitki ıslahına çok büyük önem vermekte. Mısır, şeker pancarı, hububat, kolza ve ayçiçeği tohumlarının üretimine ve satışına odaklanmaktadır. KWS 2019 yılında, bu alanda faaliyet gösteren şirket satın alımları ve lisanslı çeşitlerin satışlarıyla desteklenen organik büyümeyi içeren bir yeşil alan yaklaşımına dayalı olarak sebze tohumları için uzun vadeli büyüme pazarına girdiğini duyurmuştur.

Bu stratejiye ıspanak ve fasulye ıslahında çok önemli bir oyuncu olan Hollandalı sebze ıslah şirketi Pop Vriend Seeds’in satın alınması da dahildir. Ek olarak KWS, geçen yıl Mart ayında domates çeşitlerinin ıslahı, üretimi ve satışı konusunda uzman olan İtalyan sebze tohumu şirketi Geneplanta S.r.l.’yi (şimdi: KWS Vegetables Italia) satın aldı. Buna paralel olarak KWS, yeni iş bölümüne personel sağlamanın yanı sıra Türkiye, Brezilya, Meksika ve İspanya’da kendi ıslah faaliyetlerini başlatmaya odaklandı. Islahını yaptığımız türler arasında ıspanak, domates, hıyar, biber, kavun, karpuz, fasulye, kırmızı pancar ve pazı yer almaktadır.

Önceki yazı
Safranbolu’da tescilli ürünler arasına giren “çavuş üzümü”nün belgesi alındı
Sonraki yazı
HEKTAŞ’ın büyük projesine büyük ödül…

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü