Hektaş, üreticinin dizinin dibinde olmayı kendisine düstur edinmiş bir tarım şirketidir

Ülkemiz tarımına katma değer sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak yeni ürün ve yöntemler geliştirmeyi planlayan Hektaş’ın Genel Müdürü Sayın Levent Ortakçıer ile geçmişten günümüze Hektaş’ı konuştuk.

Türkiye’de, “Akıllı Tarımın Öncüsü” denildiğinde akla ilk Hektaş gelir. Yıllardır ülkemiz tarımına hayat veren projeleri hayatiyete geçiren şirket, devrim niteliğindeki yatırımlarıyla tarım sektöründe faaliyet gösteren herkesin sorununa çözüm üretmektedir. Portföyünde ülkemizin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 250’den fazla bitki koruma ve bitki besleme ürününün yanı sıra hayvan ve çevre sağlığı ilaçları, yem katkı ürünleri ve tohum bulunan Hektaş, her zaman üreticinin yanında olmuştur. Ülkemiz tarımına katma değer sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak yeni ürün ve yöntemler geliştirmeyi planlayan şirketin Genel Müdürü Sayın Levent Ortakçıer ile geçmişten günümüze Hektaş’ı konuştuk.

 

 

Sayın Ortakçıer, Hektaş, yarım yüzyıldır Türkiye tarım sektörünün çözüm ortağı. Özellikle tarım ilaçları alanında en geniş ürün yelpazesine sahip lider bir kuruluş. Hektaş, kurulduğu günden bu yana sektöründe lider pozisyona nasıl geldi?

 

Türkiye, verimli topraklara sahip bir tarım ülkesi. Bu topraklarda milli tarım yapabilmek için de yerli ve milli ürünler kullanmamız gerekiyor. Dışa bağımlı tarımın ülke menfaatleri doğrultusunda olmadığını iyi biliyoruz. Hektaş olarak portföyümüzde ülkemizin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 250’den fazla bitki koruma ve bitki besleme ürününün yanı sıra hayvan ve çevre sağlığı ilaçları, yem katkı ürünleri ve tohum bulunmaktadır.

Bunun yanında mevcut ürün yelpazemizi geliştirirken, üreticilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda; insana, çevreye ve doğaya saygılı, organik ve iyi tarım uygulamalarına uygun ürünlere özel önem veriyoruz. Yenilikçi ürünlerin portföyümüze eklenmesi için araştırma ve geliştirme faaliyetleri kapsamında, formülasyon farklılaştırma ve iyileştirme çalışmaları büyük önem taşıyor. Ayrıca ilaç üretimi yanında, dünyanın önde gelen bitki koruma şirketleri ile stratejik ortaklıklar da kurduk. Ayrıca OYAK gibi bir gücün çatısı altında olmak da oldukça önemli bir etken.

 

Geliştirdiğiniz ürünlerle tarım sektörünün ihtiyaç ve beklentilerine cevap veriyorsunuz. Aynı zamanda üretimi sürdürülebilir kılmak için çalışmalar yapıyorsunuz. Bu çalışmalardan biri de Türkiye’nin 7 bölgesinin toprağının analiz edilmesi. Neden böyle bir çalışmaya ihtiyaç duydunuz ve sonuç ne çıktı?

 

Hektaş olarak Türkiye toprakları üzerinde yaptığımız araştırmalara göre, topraklarımız organik madde açısından oldukça zayıf. Dünya genelinde kabul edilen organik madde oranı ortalama yüzde 3 olması gerekirken, topraklarımızın yüzde 70’inde bu seviye binde 6 düzeyinde. Ayrıca toprağın ideal pH değeri 6 iken, bizde ise birçok bölgede 8’in üzerinde. Bu kapsamda, Türkiye’nin topraklarını verimli hale getirmek için organomineral gübre kullanılması gerektiğini vurguluyoruz. Hektaş olarak farklı özellikteki topraklar için özelleştirilmiş çözümler sunmak temel hedeflerimiz arasındayken, “Ürüne göre farklı gübre değil, toprağa göre farklı gübre” mottosuyla hareket ediyoruz. Bunun için de kullanım öncesi toprak analizinin yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Böylelikle çiftçimize ve nihai ürüne en fazla katkıyı sağlayarak iyi tarım uygulamalarına destek olmak istiyoruz. Hektaş, her zaman üreticinin yanında tabiri caiz ise “dizinin dibinde olmayı kendisine düstur edinmiş bir tarım şirketi.” Buradan hareketle, toprak analiz aşamasından gübrenin toprağa uygulanması ve sonuçlarının takibine kadarki tüm aşamalarda üreticimize gereken desteği her zaman olduğu gibi vereceğiz.

 

Hektaş olarak, “Milli Tarım Hedefi” koydunuz ve bu hedef doğrultusunda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile anlaşma yaptınız. Bu anlaşmadan yola çıkarak, bize Hektaş’ın milli tarım hedeflerinden bahseder misiniz?

 

Hükümetimizin koyduğu “Milli Tarım Hedefi” hakkında, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Eşref Fakıbaba, detaylı bilgileri paylaştı. Hükümetin tarım ve hayvancılık alanındaki politikasını göz önünde bulundurarak hazırladığımız aksiyon planına Hektaş’ın yenilikçi yönünü ortaya koyan projeler ekledik. Tohumculuk bu projelerden biri.

Hektaş olarak, tarla bitkileri grubunda ana hedefimiz; buğday, mısır, ayçiçeği ve pamuk tohumculuğu. 2018’de buğday, ayçiçeği ve mısırda satışlarımız başlayacak, sebze grubunda da değişik alternatifleri değerlendiriyoruz.

Bunun yanında Hektaş olarak Türkiye topraklarını verimli hale getirmek için çalışmalarımıza başladık. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile tarımsal ilaç ve sektörel teknolojide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla işbirliği yaptık. Ar-Ge odaklı bu işbirliği kapsamında yeni teknoloji, ürün ve tarımsal yöntemler üzerinde çalışmalar yapmaya başladık.

Türkiye olarak tarımsal ilaç konusunda maalesef dışa bağımlı durumdayız. Yerli üretim iç talebi karşılayamıyor. Son 10 yılın ihracat oranlarına baktığımızda, özel sektör olarak elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Ülkemiz tarımına katma değer sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak yeni ürün ve yöntemler geliştirmeyi planlıyoruz.

 

Yukarıda bahsettik, Hektaş; tarım ilaçları üretiminde ve pazarlamasında lider bir kuruluş. Peki, bu liderliği, tohum ve gübre başta olmak üzere olduğunuz tüm pazarlarda görecek miyiz?

 

Hektaş olarak Türkiye’de tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çalışıyoruz. Bizim bu verimliliği sağlamaya çalışmamız liderliği de beraberinde getiriyor. Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanlarındaki sorunlarını iyi biliyoruz ve bunlara çözüm üretiyoruz. Dışa bağımlılığı azaltırken, milli tarım politikamız eşliğinde faaliyette olduğumuz alanlarda bahsettiğiniz liderliğin kendiliğinden geleceğine inanıyoruz.

 

Ar-Ge yatırımları sonucu piyasaya yeni sunduğunuz ilaçlar her geçen yıl daha da büyüdüğünüzün bir ispatı. 2017 yılının ilk yarısı Hektaş için nasıl geçti? Geçen yıla göre büyüme var mı?   

 

Haziran ayında faaliyet raporumuzu sunarken, burada büyüme rakamlarımızı da açıkladık. Geçen senenin aynı dönemine göre yaptığımız yatırımlar ve ortaya koyduğumuz çözümler sayesinde kayda değer bir ivme yakaladık. Bu başarımızı gelecek yıllarda da sürdürmeyi hedeflerken, tarım ve hayvancılık alanında önemli başarılar gerçekleştireceğiz.

 

Son olarak, yeni yatırımlarınızı sormak istiyorum. Ülkemiz tarımına katma değer sağlayan Hektaş’ın yeni yatırımları neler olacak?

 

Ülkemizin gelişmesini artırmak ve dışa bağımlılığını azaltmak için yatırımlarımız devam ediyor. Gelecek dönemde ve önümüzdeki yıl, benzer yatırımlar ve işbirlikleri gündemimizde. Gerek tarım gerekse hayvancılık alanında yapacağımız yatırımları duyuracağız.

Önceki yazı
SULAMA YATIRIMLARI ve VERİM!
Sonraki yazı
BASF ve iş ortakları mahsulü koruyarak verim ve kaliteyi artırmak için geliştirilmiş çözümler ile çiftçilere yardım ediyor

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü