Hamdi Çiftçiler Uluslararası Tohum Federasyonu İcra Kurulu Üyeliğine Seçildi

Türkiye’nin önder tohum ıslahçı ve üretici firması MAY Tohum’un Yönetim Kurulu Eş Başkanı Hamdi Çiftçiler, Uluslararası Tohum Federasyonu (ISF)’nun  5-7 Haziran tarihlerinde, Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde gerçekleştirdiği 2023 Dünya Tohum Kongresinde ISF Genel Kurulunca; ISF İcra Kurulu Üyeliğine seçildi.

Türkiye tohum sektörünü ISF İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu’nda temsil edecek olan Hamdi Çiftçiler, ilgili görevi süresince Türkiye Tohum Sektörünü ISF İcra Kurulu ve Yönetim Kurulunda temsil ederek, dünya tohum sektörünün inovasyon ve ticari faaliyetler vasıtası ile gelişmesine katkı sağlayacak, ISF’in stratejik yol haritalarının geliştirilmesi ve yönlendirilmesi için çalışmalarda bulunacak.

Dünya tohumculuk sektörü, Türkiye tohumculuk sektör altyapısına ve uzmanlığına güveniyor”

Uluslararası Tohum Federasyonu’nun en üst yönetim organlarında Türkiye’nin uzun yıllardır temsil ediliyor olduğunu söyleyen Çiftçiler, dünya tohum sektörünün Türkiye tohumculuk sektör altyapısına ve uzmanlığına güvendiğinin altını çizdi. 2025 yılında, Dünya Tohum Kongresi’ne Türkiye’nin ikinci kez ev sahipliği yapacağını belirten Çiftçiler, “Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve gıda güvenliği, öncelikle ıslah edilmiş sertifikalı tohumluk kullanımı ile başlar. Doğru bir başlangıç, zincirin sonraki halkalarında hedeflenen yüksek miktarlı ve nitelikli gıda üretiminin en önemli güvencesidir. Öte yandan yaşanan küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık gibi sorunlar global tarım ürünleri ve gıda tedarik sistemi açısından çok ciddi sorunlar yaratmakta. Bu sorunların çözümünde, öncelikli bitki türlerinde gerçekleştirilen bitki ıslahı ve inovasyon çalışmaları gıda güvenliği açısından büyük önem arz ediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren tohum firmaları tarafından Ar-Ge’ye yapılan yatırımlar neticesinde geliştirilen tohum teknolojileri ve üretilen tohum çeşitleri ülkemize büyük katma değer ve zenginlik getirme kabiliyetindedir. Dolayısıyla tohumculuk sektörü katma değer anlamında Türk tarımının en değerli alt sektörlerinden biridir. Dünya tohumculuk sektörünün gelişmesine ve dünya genelinde tüm tarım üreticilerinin kaliteli tohuma en kolay şekilde ulaşmasına katkı sağlayacak faaliyetlere odaklanan Uluslararası Tohum Federasyonu’nun üst yönetim organlarında ülkemizin uzun yıllardır temsil ediliyor olması, Dünya Tohum sektörünün ülkemizdeki sektör altyapısına ve uzmanlığa ne kadar saygı duyduğunun ve güvendiğinin de çok önemli bir göstergesi” diye konuştu.

Önceki yazı
OBASE, Akıllı Tarım projeleriyle tarımsal verimliliği artırmayı amaçlıyor
Sonraki yazı
Türk balına Londra’da altın ödül

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü