Dijitalleşme, Veri Analizi, Robot Teknolojisi ve Daha Fazlası Domates Araştırmalarını Yeniden Şekillendiriyor

Zararlı böcekler, hastalıklar, yetersiz iş gücü ve daha fazlası – bu zorlukların her biri domates yetiştiricilerinin her sezon karşılaştığı birçok tehdide ekleniyor. Dünyanın dört bir yanındaki Syngenta Sebze Tohumları araştırmacıları, her bölge ve her yetiştiricilik yöntemi için en iyi domates çeşitlerini bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

Şimdi www.tomatovision.com adresinde bu inovasyonun perde arkasına bakma zamanı. Bu yeni web sitesinin hayata geçmesiyle birlikte, dünyanın dört bir yanındaki üreticiler ve değer zinciri üyeleri, robotlaşma, dijitalleşme, yapay zeka ve daha fazlasının domates inovasyonunun geleceğini nasıl şekillendirdiği gibi yeni teknolojileri keşfedebilecek.

Üreticiler bugün de genetik gelişmelere daha hızlı ve daha başarılı bir şekilde ulaşıyor. Araştırmacılarımız robotlardan ve insan gözünden elde edilen verileri kullanarak milyonlarca potansiyel çeşidi, milyonlarca senaryoyu, milyonlarca geni bir araya getirerek gelecekteki çeşitler için en iyi adayları buluyor. Aynı zamanda, ister robotik hasada uygun isterse mor domates ihtiyacı olsun, domates üretiminin geleceğine hazırlanıyorlar.

TomatoVision, deneme, tat ve yeme kalitesini keşfetmek için yeni nesil araştırma merkezidir. Sektördeki en yeni teknolojileri, en iyi veri yönetimini ve üstün araştırmacıları kullanan son teknoloji ürünü bir seradır. Ekip, yılda 800’den fazla potansiyel yeni çeşidi test etmek için 14.000 metrelik hattın tamamını kullanmaktadır. Bugün, araştırmacılarımızın nelere odaklandığına çevrimiçi bir deneyimle göz atabilir ve uzmanlarımızla bağlantı kurarak daha fazla fırsat keşfedebilirsiniz.

Syngenta Domates ve Blocky Biber, Topraksız Sera ve Yüksek Teknoloji Portföy Üretim Direktörü Rik Lootens, “Syngenta Sebze Tohumları olarak her yıl müşterilerimize yeni inovasyonlar sunmak için çok çalışıyoruz. Önerilen inovasyonların yalnızca %10’u ticari kullanıma sunuluyor – bu zorlu bir süreç olduğundan, müşterilerimizin ve müşterilerimizin müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler elde ettiklerinden emin olmamız gerekiyor” diyor.

Domates İnovasyonuna Adanmışlık

Syngenta’da araştırmacılar, yeni çeşitleri seçerken verileri eyleme dönüştürmek için yapay zeka (AI) ve robotik gibi teknolojileri kullanıyor. Araştırmadan sonra bu uzmanlar, tüketicilerin beklediği tat ve yeme kalitesini de dikkate alarak, potansiyel yeni ürünleri agronomik özellikler açısından test etmek üzere denemeye alıyorlar.

TomatoVision, Syngenta uzmanlarının yarının domateslerini geliştirdiği dünyanın dört bir yanındaki birçok tesisten biridir. Hollanda’dan Meksika’ya, İtalya’dan Fas’a ve Ürdün’e kadar her yerde yerel şartlara uygun çözümler bulmak için araştırmalar devam etmektedir.

Lootens, “Yetiştiricilerin domates üretimlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için günümüzün zorluklarına ve gelecekte kullanılacak yetiştiricilik yöntemlerine uyarlanmış genetikler kullanıyoruz” dedi. “Hastalık direnciyle mücadeleye yardımcı olan genetikler, bitkileri mekanik hasattaki gelişmelere hazır hale getiren genetikler ve nihayetinde daha yüksek verim sağlayan genetikler arıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Bölgenizdeki gelecekteki domatesleri görmek üzere bir Syngenta temsilcisiyle bağlantı kurmak için hemen www.TomatoVision.com adresini ziyaret edin!

Önceki yazı
Ferbis Tarım yeni yatırımla üretim kapasitesini ikiye katlayacak
Sonraki yazı
HEKTAŞ, tarım için dünyadan 81 bilimi adamını Orhangazi’de buluşturdu: Tarımın geleceği tarlada değil bilimde

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü