COMPO EXPERT TÜRKİYE, Hızlı Büyümesini Sürdürüyor

Dünya’nın önde gelen bitki besleme şirketi COMPO EXPERT, geçtiğimiz ay Sakarya\Sapanca’da 2023 Distribütörler Toplantısını gerçekleştirdi. COMPO EXPERT EMEA Direktörü Panos Chamakiotis, EMEA İhracat Genel Müdürü Sinan İncegöz, Gübre Üreticileri İhracatçıları ve İthalatçıları Derneği (GÜİD) Başkanı Metin Güneş, şirketin Türkiye çalışanları ile çok sayıda distribütörün katıldığı toplantıda yenilikçi çözümler ve hedefler ele alındı. Toplantıda özellikle büyüme, kalite, dönüşüm, yenilik ve çevre dostu çözümler vurgusu yapıldı.

Güneş: “Türkiye’de gübre kullanımı ciddi anlamda düşüyor”

COMPO EXPERT Distribütörler Toplantısında, bitki besleme sektörünün son durumu hakkında bilgi veren GÜİD Başkanı Metin Güneş, öncelikle böylesine güzel bir toplantıda olduğu için duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’de gübre kullanımının ciddi anlamda düştüğünü belirten Güneş, “2020 yılında 8 milyon tona yaklaşan gübre kullanımı 5,5 milyon tona geriledi. Düşüş yaşanan gübre grupları çiftçi dilinde pahalı denilen üstün nitelikli kaliteli gübrelerdir. Organomineral gübrelerde de son 7 aydır satışlar düşmektedir. Girdi maliyetlerinin artmasına karşın ürün fiyatlarının yeterli seviyede artmaması da çok önemli bir sebep. Örneğin, 6 lira açıklanan mısır fiyatı hayal kırıklığıdır. Geçen sene 5,7 lira idi. Sadece %5’lik artış söz konusu. Ancak mazot, elektrik, gübre, tohum, ilaç artışlarına baktığımızda %100’lük artış görmekteyiz. Şuandaki durumda tarım sürdürülebilir gözükmüyor” diye konuştu.

İncegöz: “Son 2 yıl ekstrem yıllardı”

COMPO EXPERT EMEA İhracat Genel Müdürü Sinan İncegöz, toplantıya katıldıkları için tüm distribütörlerine teşekkür ederek sözlerine başladı. COMPO EXPERT hakkında bilgi veren İncegöz, “COMPO EXPERT, Polonya’nın en büyük kimya şirketi olan Grupa Azoty’nin bir parçası olarak, dünya çapında 22 satış ofisi olan, Almanya Münster merkezli uluslararası bir firmadır. 700’den fazla çalışanı ile yılda 500 milyon Euro’dan fazla satış üretmekte ve dünya tarımına katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Başarımız; sahip olduğumuz yüksek kaliteli, eksiksiz ürün yelpazesine sahip özel gübreler ve müşterilerimize sunduğumuz rakipsiz hizmet ile elde edilir. Satış ve Ar-Ge’de 250’den fazla çalışanımızla, müşterilerimize işlerini geliştirmeleri için yerel son kullanıcı gereksinimleri konusundaki derin bilgi birikimimizle tavsiyelerde bulunarak katma değer üretiyoruz” dedi.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada gübre kullanım miktarlarının düştüğüne dikkat çeken İncegöz, şöyle devam etti: “Son 2 yıl ekstrem yıllardı. 2022 yılında gübre fiyatları sürekli yükseldi, 2023 yılına gelindiğinde düşüşler yaşandı. Ama bu düşüş durdu, Haziran ayından itibaren gübre fiyatlarında yükseliş söz konusu. Piyasalar normale dönmeye başladı. Piyasalarda fiyatların yüksek ya da düşük olmasından ziyade stabilite önemlidir. O yüzden bu stabilite bizleri daha iyi plan program yapmaya itecektir 2024 yılı için. Geçen seneki artışın bu yıl azalarak devam edeceğini öngörüyoruz.

Chamakiotis: “COMPO EXPERT büyümeye devam ediyor”

COMPO EXPERT EMEA Direktörü Panos Chamakiotis, “Bugüne kadar siz değerli iş ortaklarımızın desteğiyle COMPO EXPERT büyümeye devam ediyor” diyerek, tüm iş ortaklarına teşekkür etti. Konuşmasında özellikle küresel iklim değişikliği ve endüstriyel dönüşüm üzerinde duran Chamakiotis, “Günümüzde endüstriyel dönüşümün başlangıç aşamasındayız. COMPO EXPERT olarak, büyük bir bilgi ve tecrübeye sahibiz. Bu tecrübe ve bilgi önümüzdeki yolda bize ışık tutmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin etkisini tüm Avrupa çok dramatik şekilde yaşıyor. Yakın zamanda Türkiye’de de yaşamaya başlamış olacağız. Küresel iklim değişikliğine karşı bilgi ve tecrübemizi kullanarak yeni ürünler, yeni teknolojiler, yeni uygulamaların plan ve programını yapıyoruz. Gerek tarım endüstrisinde gerekse mevcut global pazarlarda bu tarz dönüşümler çok hızlı yaşanıyor. Bu dönüşümleri çok iyi takip etmek gerekiyor. Bizler de bu dönüşümü gözlemlemeli ve bu dönüşüme uygun adımları atmalıyız. Şayet bunu çok dikkatli bir şekilde planlamazsak önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok ciddi problemlerle karşılaşabiliriz. Bundan sebep bu dönüşümlere kendimizi adapte etmemiz gerekiyor. Önümüzdeki süreçte granül gübre pazarı yön değiştirecek. Bu sebeple yeni teknolojik ürünlere geçilmesi gerekiyor. COMPO EXPERT tabi ki özel ve üst segment bitki besleme çözümleri sunan bir bitki besleme firmasıdır ve böyle olmaya da devam edecek. Söylediklerimden bu sektörden çıkış gibi bir şey algılanmasın, aksine yeni teknolojik ürünlerinin yanında granül pazarda olmaya devam edeceğiz. Pazarda olmak istiyorsak yeni teknolojilere, yeni fikirlere açık olmamız lazım. Özel ürünlere sahip firmalara baktığımızda COMPO EXPERT en önemli biyostimulant firmalarından bir tanesidir. Kendimize ait mikroorganizmaları üretiyoruz ve daha da büyüt[1]me hedefindeyiz. Türk çiftçilerinin yıllar içerisinde biyostimulantlarımızın faydalarından daha da fazla yararlanacağına eminim. Kıymetli iş ortaklarımızın bunun üzerinde duracağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Toplantıda COMPO EXPERT Türkiye Ürün Müdürü Çağrı Kabran, yeni biyostimülantların tanıtımını yaptı. 2023 BioAg World Inovasyon Ödülü’nü de alan Basfoliar® Spyra SL ürünü üzerinde duran Kabran, bununla birlikte Basfoliar® Cereals SL ürünü ve Ar-Ge’deki çalışılan diğer ürünlerden de bahsederek, COMPO EXPERT’in global ölçekli bir projesi ile ilgili başarılı bir sunum gerçekleştirdi.

Önceki yazı
Teknoloji kullanımı tarımda verimlilik ve kaliteyi artırıyor
Sonraki yazı
Siirt fıstığında “var yılı”na rağmen kuraklık nedeniyle “yok yılı” yaşanıyor

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü