BAKAN YUMAKLI: “ÜRETİMİN VE ÜRETİCİNİN YÜZYILI BAŞLIYOR”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Girdi maliyetlerini düşürecek, verimliliği artıracak, tarımı dijitalleştirecek, yönetimi sadeleştirecek, üretim ve üretici odaklı bir “Yüzyıl” başlıyor” dedi.

Küresel ısınma, pandemi, savaşlar ve doğal afetlerin tarımı daha da stratejik bir konuma getirdiğini belirten Bakan Yumaklı, tarımsal üretim ve girdilerde ezberlerin bozulduğunu, tarımsal dönüşümün kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Yeni dünyanın yeni üretim normallerini Türkiye Yüzyılı’nda kendilerinin yazacağını vurgulayan Yumaklı, “Avrupa’nın en büyük tarımsal hasılaya sahip ülkesi Türkiye yazacak, fedakâr ve cefakâr Türk çiftçisi yazacak. Kazanan üreticimiz olacak. Kazanan güvenli ve makul fiyatla gıdaya erişen tüketicimiz olacak. Kazanan Türkiye ve Türkiye dostları olacak. Köklü geçmişimiz, 21 yıllık tecrübemiz ve ilk günkü heyecanımız ile yolumuza daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Değişimin öncüsü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve işaret ettiği hedefler doğrultusunda “Türkiye Yüzyılı Tarım ve Orman Vizyonu”muzu hayata geçirmeye başlıyoruz” diye konuştu.

Üretimin ilk aşamasından son tüketim kademesine kadar planladıkları yapısal adımları tek tek gerçekleştireklerini aktaran Yumaklı, gübre ve mazot gibi girdi kalemlerinde dışa bağımlılığı azaltmak üzere tarihi adımlar atacaklarını dile getirdi. Gıda ile ilgili enflasyona sebep olan etkenleri ortadan kaldıracaklarının altını çizen Yumaklı, “Bakanlık teşkilatımız çok çalışacak ama en çok da bu dönüşümü gençlerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Genç kardeşim, Türkiye Yüzyılı seninle başlasın ifadelerini kullandı.

Önceki yazı
Fındığın genotipleri Marmara, Ege ve Doğu Anadolu’da da araştırılıyor
Sonraki yazı
Edirne’deki yağışlar ayçiçeğinin gelişimine destek oldu

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü