36. Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği (AIAG) Kongresi, TARSİM’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi

Son yıllarda yurt dışına yönelik temaslarını artırıp global arenadaki benzer uygulamalara rol model olarak başarısını taçlandıran TARSİM, 13 – 15 Haziran tarihleri arasında, 5 kıta, 30 ülkeden 300’e yakın misafirin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşen 36.Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin canlı bağlantı ile iştirak ettiği Kongrenin ilk günündeki açılış oturumuna,  Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Üstün, Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Başkan Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Güler, Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi ve TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği (AIAG) Yönetimi ile çok sayıda yerli ve yabancı konuk katılım sağladı.

Açılış oturumunda TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, iklim değişikliğinin dünyanın en önemli küresel sorunlarından birisi olduğunu söyledi. Aynı zamanda orta ve uzun vadeli sonuçları itibarıyla tüm canlıların yaşamını riske atan ve insan hayatının devamlılığı için gerekli olan tarıma da olumsuz etkileri bulunduğunu vurgulayan Günal, son yıllarda küresel ısınma ve iklimsel değişimlerin, frekansı ve şiddeti artan doğal afetler ve çeşitli risklerin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de de tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Bu alandaki devamlılığın sağlanmasının ancak, tarımsal üretimi tehdit eden risklerin yönetimiyle mümkün olabileceğinin altını çizen Günal, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu risklerin yönetilmesi için de tarım sigortası olmazsa olmazdır. Ülkemizde uygulanan tarım sigortaları sistemi devlet destekli bir sistemdir. Ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibarıyla devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları, her yıl Cumhurbaşkanımızın Kararı ile belirlenmektedir. Çiftçilerin ödemesi gereken primin yüzde 50’si, meyvelerde don teminatına ilişkin primin yüzde 67’ye varan kısmı, Gelir Sigortasında yüzde 60’ı ve Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda 2022 yılına özel olarak primin yüzde 70’i devlet tarafından karşılanmaktadır. Sistemin kuruluşundan itibaren, prim üretiminde ve tazminat ödemelerinde önemli artışlar kaydedilmiştir. Sistemin başlangıcı olan 2006 yılında 4,4 milyon TL olan prim üretimi, 2021 yılında 4,8 milyar TL’ye ulaşmış olup, bugüne kadar ise 23 milyar TL’nin üzerinde prim üretimi gerçekleşmiştir. 2021 yılında çiftçilerimize gerçekleştirilen tazminat ödeme tutarı ise 2,7 milyar TL olmuştur. Sigortalılık oranları da, sistem öncesinde binde 5 oranında iken, TARSİM Sistemi ile birlikte yıllar itibarıyla artış göstermiş, son iki yılda ise adeta sıçrama yaşanmıştır.”

Günal, TARSİM olarak, sürdürülebilir tarıma katkı sağlamak üzere, yeni teknolojileri çiftçilerle buluşturmak üzere yoğun bir çaba sarf ettiklerini anlattı. Bu kapsamda süreçlere, hız ve verimlilik kazandırmak üzere çok sayıda uygulamayı hayata geçirdiklerini aktaran Günal, son yıllarda yurt dışına yönelik temasları da arttırdıklarını dile getirdi. 2020 yılında Azerbaycan ile tarım sigortaları alanında imzaladıkları iş birliği niyet beyanının ardından, kardeş ülke Azebaycan’a bu alanda rehberlik ettiklerini hatırlatan Günal, “Agrar Sigorta Fonu’nun kuruluşuna katkılar sağladık ve halen de katkı sağlamaya devam ediyoruz. Aynı şekilde, Kuzey Makedonya’ya ve Özbekistan’a da rehberlik edeceğiz. Sistem bu anlamda, örnek alınırken, örnek teşkil eden; derin tecrübesini ve bilgi birikimini diğer sistemlerle de paylaşan bir noktaya ulaşmıştır” diye konuştu.

Açılış oturumunun sonunda, Kongre’ye sponsor olarak destek veren; Ziraat Bankası, Türk Reasürans, Türkiye Sigorta, Scor, HDI Sigorta, Swiss Re, Odyssey Re, Mapfre Re, Munich Re, Milli Reasürans, Anadolu Sigorta, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Bereket Sigorta’dan yetkililere teşekkür plaketleri takdim edildi.

Kongre’nin 2. gününde düzenlenen oturumda ise konuşmacılar tarafından, bitkisel ürün sigortaları için uydu datalarının kullanımı, Avusturya dolu sigortacılığı örneğinde bitkisel ürün sigortası için uydu verilerinin kullanılması, tarım sigortacılığında uydu teknolojisi, Fransa’da tarımda iklim değişikliği risk yönetimi reformu gibi başlıklar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Program kapsamında, İndeks Sigortası – Hasar Tespiti ile Hastalıklar ve Zararlılar başlıklarında 2 farklı atölye çalışması yapıldı ve dünyanın dört bir köşesinden Kongre’ye iştirak eden konuklara ikili görüşme olanakları sunuldu.

Bu seneki ana teması “Tarımsal Risk Yönetiminde Trendler: İklim, Teknoloji ve Kamu-Özel Kurumsal Çözümler” olarak belirlenen Kongre çerçevesinde, tarım sigortaları uygulamalarında ülkelerin karşılaştıkları sorunlar, bunlara yönelik çözüm önerileri, iklim değişikliğinin dünya tarımına ve gıda arzına etkileri ile geleceğin neler getireceği, tüm bu sorunlar karşısında sigorta sektörünün neler yapabileceği gibi konular üst düzey yöneticiler ve alanında uzman akademisyenler tarafından değerlendirildi.

Önceki yazı
Muğla, Çilek Üretiminde 16. Sıraya Yükseldi
Sonraki yazı
Türkiye fındık ihracatından 10 ayda 1,8 milyar dolar kazandı

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü