Üreticilerin peşini bırakmayan afetler, buğdayda yaşanan kayıplar ve Fakıbaba

Değerli Tarım Sevdalıları,

 

Dopdolu bir içerikle Ağustos sayımızla sizlerleyiz. Geçtiğimiz ay tarımda çok önemli gelişmeler yaşandı, bu gelişmelerin en dikkat çekicisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanının değişmesiydi. Bir buçuk yıldır bakanlık görevini yürüten Sayın Faruk Çelik, görevinden alınırken, yerine iki dönem Şanlıurfa belediye başkanlığı yapmış, genel cerrah Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba getirildi. Sayın Çelik’in bakanlık görevinden alınması sürpriz olmadı, ama Sayın Fakıbaba’nın göreve getirilmesi büyük bir sürprizdi. Öyle ki Sayın Fakıbaba’nın tarımdan pek anlamadığı, bakanlık görevinin ilk günlerinde gazetecilerin sorularına verdiği cevaplarda net gözüktü. Ben Sayın Fakıbaba hakkında olumlu veya olumsuz bir görüş beyan etmeyeceğim. Umarım görevinde çok başarılı olur ve tarım sektörünü bir adım ileri taşır. Çünkü sektörün başarılı bir bakana çok ihtiyacı var.

Kıymetli Okurlar, maalesef doğal afetler üreticilerimizin peşini bırakmıyor. Temmuz ayında yaşanan sel ve dolu, çiftçimizi vurdu. Hasadın devam ettiği Temmuz’da aşırı yağış zararı artırdı. En son Temmuz ayında, Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa, Çanakkale Bayramiç, Manisa Selendi’de yaşanan afetler nedeniyle başta salçalık domates olmak üzere, biber, salatalık, mısır, kavun, karpuz, tütün, elma, armut, nektarin ve şeftali ürünlerinde büyük zarar oluştu. Üretim sezonu boyunca da fırtına, hortum, aşırı kar yağışı, don, dolu ve aşırı sıcaklar büyük kayıplara yol açmıştı. Kısacası bu sezon yaşanan afetler önemli boyutlara ulaştı. Buna rağmen, 2016 yılında yapılan borç ertelemesi 2017 yılı için çıkarılmadı. 2017 yılında yaşanan afetlerden zarar gören çiftçilerimizin her türlü vergi ve SGK prim borcu en az 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmelidir. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydına bakılmadan tüm çiftçilerimizin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçları faizsiz olarak ertelenmeli ve uzun vadeye yayılmalıdır. Özel bankaların da bu kapsama alınması sağlanmalıdır. Üreticilerimize faizsiz yeni uzun vadeli kredi imkanları sunulmalıdır. Ayrıca acilen, üretimde kullanılan araç, gereç, tohum, fide gibi girdilerin temini için gerekli nakdi destek sağlanmalıdır.

Buğday hasadı yurdumuzun birçok yöresinde tamamlandı. Bu yıl yaklaşık 22 milyon ton üretim bekleniyor. Yalnız hasat yapılırken önemli buğday kayıpları yaşanıyor. Yapılan hesaplamalara göre üretilen buğdayın yaklaşık yüzde 5,5’i üretimde, yüzde 2,8’i kullanımda kaybediliyor. Bunlar, büyük oranlar. Bin bir güçlükle, zahmetle elde edilen ürünün neredeyse onda biri tüketilemeden kaybediliyor. Türkiye, 2016 yılında 3 milyon 620 bin ton makarnalık, 16 milyon 980 bin ton da ekmeklik buğday üretti. Bunun üretici fiyatlarıyla parasal karşılığı 16,5 milyar lirayı geçiyor. Dolar karşılığı ise 5,5 milyar dolara yaklaşıyor. Bunun yüzde 8,3’ü kaybediliyor. Kaybedilen ürünün değeri üretici fiyatlarıyla 1,4 milyar liraya yaklaşıyor, dolar bazında değeri 450 milyon doları aşıyor. Ülkemiz bu kadar zengin değil. Ürün kayıplarını ne yapıp edip, en az seviyeye indirmemiz gerekiyor. Buğday kayıplarını en aza indirmek için yapılması gerekenler çok basit aslında. Tohum ekim aşamasında arazimiz iyi tesviye edilmeli ve hasat sırasında meydana gelen tane ve sap kayıpları ile tane hasarları en aza indirilmelidir. Biçerdöverlerin ayar ve bakımları çok iyi yapılmalı ve hasat olgunluğuna gelmemiş ürünler kesinlikle hasat edilmemelidir. Hasat zamanında yapılmalı, geç hasadın tane kaybına neden olacağı unutulmamalıdır. Operatör belgeleri olan sürücülere hasat yaptırılmalıdır. Arazinin yapısı ve durumu dikkate alınarak tekniğine uygun bir şekilde biçerdöverler ayarlanmalıdır. Ayrıca, biçerdöverin özelliğine, arazinin yapısına, ürünün cinsine göre biçerdöver ilerleme hızı belirlenmelidir.

Bir sonraki sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu aydınlık günler dilerim…

Önceki yazı
Geçimsizlik Bitkiler Arasında da Söz Konusu
Sonraki yazı
Önlem alınmazsa 2050’de tarımda çalışan bulmak imkansız hale gelecek

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü