Necmi Aydoğdu: “Buğdayın ekiminden itibaren çıkacak yabancı otları Kelt ile kontrol etmek mümkün”

Bayer Crop Science, yeni herbisiti Kelt ile çiftçilerin imdadına yetişti. Özellikle Marmara bölgesinde yabancı ot direncinin görüldüğü buğday tarlalarında bu problemi çözecek Kelt, üreticilerin kullanımına sunuldu.

Yabancı otlar bitkisel üretimde verim ve kaliteyi önemli oranda düşürmektedir. Kültürel işlemlerin zamanında ve istenilen etkinlikte yapılmasını engelleyen yabancı otlar, birçok bölgede direnç oluşturmaktadır. Direnç nedeniyle kültür bitkileri yeterli gelişmeyi gösterememekte, yabancı otlar kısa zamanda gelişmekte ve kullanılan herbisitler işe yaramamaktadır.

Bayer Crop Science, yeni herbisiti Kelt ile çiftçilerin imdadına yetişti. Özellikle Marmara bölgesinde yabancı ot direncinin görüldüğü buğday tarlalarında bu problemi çözecek Kelt, üreticilerin kullanımına sunuldu. Bayer Crop Science Hububat Ürün Müdürü Sayın Necmi Aydoğdu ile Kelt’in özelliklerini, kullanım alanlarını, verim ve kaliteye olan etkisini konuştuk.

 

Sayın Aydoğdu, yeni herbisitiniz “Kelt”i çözüm ortaklarınızla buluşturdunuz. “Kelt”in kullanım alanları ve yabancı ot direnci hakkında bilgi verir misiniz? Hangi yabancı otlarda direnç problemi var?

 

Ülkemizde, özellikle Marmara bölgesinde, bazı önemli yabancı otlarda kullanılan herbisitlere karşı direnç görülmeye başlandı. Karaçim, papatya türleri ve yavşan otu gibi bölgede yoğun olarak bulunan bu dirençli yabancı otlar etkisiz herbisitlerin kullanılmasıyla hızla yayılarak bölgedeki buğday üretimini ve kaliteyi önemli derecede etkilemektedir. Buğday üreticilerinin bu büyük problemini tam anlamıyla çözebilecek olan Kelt’i Bayer olarak şu anda üreticilerimizin kullanımına sunmuş bulunuyoruz.

 

Buğday Türkiye’de ve dünyada en fazla üretilen hububat çeşididir. “Kelt”in buğday tarlasında kullanılacağını dikkate alırsak verimde önemli artışlar sağlanacağı görülüyor. “Kelt” kullanılan bir buğday tarlasında kullanılmayan tarlaya göre yüzde kaç verim artışı olur?  

 

Son yıllarda yabancı ot baskısını azaltmak amacıyla buğday ekim tarihi geciktirilmektedir. Normalde ekim ortasında yapılması gereken buğday ekimi artık kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Geciktirilen ekimden dolayı buğdayın olgunlaşma dönemi kurak periyoda gelmekte ve bu da doğrudan verimi ve kaliteyi düşürmektedir. Buğdayın ekiminden itibaren çıkacak olan yabancı otların büyük bir kısmını artık ekimden itibaren Kelt ile kontrol etmek mümkün. Bu nedenle buğday en ideal ekim zamanı olan Ekim ayı içerisinde ekilebilir ve hemen ardından Kelt kullanılarak yabancı otlar kontrol altına alınabilir. Erken kontrol altına alınan bu yabancı otlar ekim ile birlikte verilen gübreyi de kullanamayacak ve verilen gübrenin tamamı buğdaya kalacaktır. Hem zamanında ekim yapılması hem de yabancı otların erken kontrolü, tarlaların sahip olduğu yabancı ot tohum potansiyeline göre %10 -25 arasında verim artışı sağlayabilir.

 

Buğday tohumu toprak ile buluştuktan kaç gün sonra “Kelt” atılmalı? Nasıl bir ilaçlama programı öneriyorsunuz? “Kelt” atılırken nelere dikkat edilmelidir?

 

Kelt bir toprak herbisitidir ve direkt olarak toprağa atılır. Buğday ekildikten sonra birkaç gün içerisinde dekara 30-40 litre su kullanılarak Kelt uygulaması yapılmalıdır. Kelt uygulaması mutlaka yabancı otların çıkışından önce yapılmalıdır. Çünkü Kelt, büyüme noktası engelleyici olarak etki etmektedir. Kelt uygulanmış olan alandan çimlenmeye çalışan yabancı otlar büyüme noktasından Kelt’i alır ve bu andan itibaren yabancı otun büyümesi durur ve yabancı ot ölüme mahkum olur.

Kelt kullanılacak tarlada büyük kesekler ve önceki dönemden kalma iri bitki parçaları bulunmamalıdır. Bu nedenle örneğin ayçiçeği hasadından sonra tarladaki ayçiçeği sapları ciguli gibi parçalayıcı aletler ile parçalanmalı ya da toprak işleme aletleri ile toprağa gömülmelidir.

 

Tarla bitkilerinde uzman bir isim olarak, çiftçilere yabancı ot kontrolünde neler önerirsiniz? Sorun yaşamamaları için ne yapmalılar?

 

Ekilen buğdayın sağlıklı bir şekilde gelişimi, verilen gübrelerin ve topraktaki suyun tamamının buğday tarafından kullanımı, fotosentez için buğdayın güneş ışınlarından daha fazla faydalanabilmesi, ideal bir kardeşlenmenin meydana gelebilmesi, herbisitlerin uzun bir süre yabancı ot kontrolünde etkili bir şekilde kullanılabilmesi için yabancı ot kontrolü büyük önem taşımaktadır. Bu da ancak entegre yabancı ot yönetimi ile mümkündür. Entegre yabancı ot yönetimi; herbisitlerin, kültürel önlemler ve mekanik yöntemler ile kombine bir şekilde uygulanmasıdır. Ancak bu şekilde etkili bir yabancı ot kontrolü yapılabilir. Bu konu oldukça uzun bir konu, tam olarak açıklamak birkaç sayfa tutabilir. İsterseniz bu konuyu daha sonra daha geniş olarak ele alalım.

 

“Kelt” bir sezonda yabancı otlara karşı tek başına yeterli mi? Kelt’in etki etmediği bir başka yabancı ota karşı nasıl bir ilaçlama yapılmalı?

 

Kelt, dar ve geniş yapraklı yabancı otların çok önemli bir kısmını etkili bir şekilde kontrol etmektedir. Kelt’in kontrol ettiği dar yapraklı yabancı otlar; karaçim, dayanıklı karaçim, poa (çayır salkım otu),  geniş yapraklı yabancı otlar; papatyalar, yavşan otu, yapışkan otu, ballı baba, süpürge otu ve gelincik. Kelt, bu saydığımız yabancı otları etkili bir şekilde ekimden itibaren buğdayın kardeşlenme dönemi sonuna kadar etkili bir şekilde kontrol etmektedir. Birçok tarlada da hakim olan yabancı otlar bunlardır. Bazı tarlalarda bu otların dışında yabani yulaf ve püsküllü çayır otu (brom) gibi dar yapraklı yabancı otlar olabilir. Kökboğazı ilacı uygulama zamanında eğer bu yabancı otlar varsa İnput ile birlikte Attribut Süper kullanılabilir. Ya da geniş yapraklı yabancı otlardan hardal, yabani turp, kokarot, yabani fiğ gibi yabancı otlardan bir veya bir kaçının bulunması halinde yine kardeşlenme döneminde bu yabancı otları kontrol eden Harmony Platinium gibi uygun bir geniş yapraklı yabancı ot ilacı kullanılabilir.

Önceki yazı
Rıza Seyyar:“Uzak ülkelere ihracat için mutlaka hava kargo filosu oluşturulmalıdır”
Sonraki yazı
2017 tarım sigortacılığı açısından bir seferberlik yılıdır

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü