Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik: “Sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de son dönemde verilen desteklerle tohum konusunda önemli mesafeler alındığını vurgulayarak,

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de son dönemde verilen desteklerle tohum konusunda önemli mesafeler alındığını vurgulayarak, “Tohum yoksa tarımdan bahsedilemez, işin başlangıç noktası tohum. Stratejik bir alan olan tarımda, tohum en önemli stratejik unsur durumunda bulunuyor” dedi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Antalya’da gerçekleştirilen “Milli Tarımda Tohumculuğun Rolü ve Geleceği” konulu çalıştaya katılan Bakan Çelik, “Milli Tarım” projesinin önemine değinerek, tarımın temel konularından birisi olan tohumu masaya yatırdıklarını söyledi. “Tohum yoksa tarımdan bahsedilemez, işin başlangıç noktası tohum. Tohum tarımın AR-GE’sidir de diyebiliriz. İnsanoğlunun toprak ve tohum arasındaki sevdası sayesinde bizim karnımız doyuyor. Eğer toprakla tohum arasındaki sevda olmasa insanlığın vay haline. İşte o iki âşık arasında milyarlarca insanın hayatı sürüyor” diyen Çelik, stratejik bir alan olan tarımda, tohumun en önemli stratejik unsur durumunda bulunduğunu kaydetti. Bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini dile getiren Çelik, “Günümüzde gerek gıda güvenliği gerekse üretim alanlarının daralması, iklim değişikliği ve hızlı nüfus artışı neticesinde tohumculuk sektörü daha da önem kazandı. Türkiye, 147 milyar liralık tarımsal hasılaya ulaştı, 16,8 milyar dolarlık tarımsal ihracat gerçekleştirdi. Bunlar önemli başarılar. 2050 yılındaki dünya nüfusunun beslenebilmesi için yüzde 60 daha tarımsal hâsıla artışı gerekiyor. Bunun için daha çok işler yapmalıyız” diye konuştu.

Bunu başarabilmek için tarım alanlarının korunması ve daha çok toprağın suyla buluşması konusunda adımların atılması gerektiğini söyleyen Çelik, “Türkiye’de 8.5 milyon hektar ekonomik anlamda sulanabilir arazi var. Bunun ne kadarını izleyebiliyoruz. 10 hektarını izleyebiliyoruz. 6 milyon hektarın sulandığını söyleyebiliyoruz ama 3 milyonunu izleyebiliyoruz. Bu alanda toprağı suyla buluşturma konusunda daha hızlı adımlar atmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tohum olmazsa tarımın da olmayacağını anlatan Çelik, şöyle devam etti: “Her dönemde tarım arazilerimizin daraldığını görüyoruz. Bunun için kalan ovalarımızın korunması konusunda çalışma yapıyoruz. 136 ova, tarımsal sit alanı ilan ediliyor. Araştırmalar devam ediyor. Koruma altına alınan ova sayısı 200’ü aşacak. 2018’de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak. Yağmurlama ve damlama sistemi kurmayanlara da destek verilmeyecek. Çünkü kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Her karış toprağı ekeceğiz. Bu konudaki gerekli yasal düzenleme Bakanlar Kurulundan çıkıyor. ‘Arazi benim, ekmiyorum’ demek yok. Ekilecek arkadaş. Bu senin değil, 79 milyonun yeri. Bu araziyi keyfi kullanma şansına sahip değilsin. Her karış toprağı ekeceğiz, değerlendireceğiz.”

Türkiye’de son dönemde tohum konusunda önemli mesafeler alındığını vurgulayan Çelik, 2015’ten bu yana yaklaşık 1,4 milyar liralık sertifikalı tohum, fide ve fidan desteği verdiklerini bildirdi. Bu destekler sayesinde, 2002’de 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretiminin 2015’te 896 bin tona çıktığını belirten Çelik, “Sertifikalı fide ve fidan üretimimiz 2002’de 4 milyon adetken, bugün 132 milyon adede yükseldi. 70 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Tohum konusunda önemli bir ithalatçı ülke olduğumuzu bilerek, bu konuda daha fazla çalışma yapmalıyız. Geldiğimiz nokta yeterli değil. Tohumculukta hedefimiz özel sektörün de çalışmasıyla ilk 5 ülke arasında yer almak” dedi.

Sonraki yazı
Uluslararası Elma Yetiştiriciliği, Muhafazası ve Pazarlaması Fuarı

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü