Bitkisel Üretimde Stres Koşullarının Etkisinin Azaltılmasında Bir Biyostimülant Olan Flora-X Kullanımının Etkileri

Kurulduğu yıldan buyana büyüme kaydeden Şahtar, Flora-X Bayi Seminerinin 15’incisini bu yıl Antalya Kemer’de yaptı. Seminerde, Flora-X kullanılan ürünlerde verim ve kalitenin nasıl arttığı bilimsel metodlarla gözler önüne serildi.

Kurulduğu yıldan buyana büyüme kaydeden Şahtar, Flora-X Bayi Seminerinin 15’incisini bu yıl Antalya Kemer’de yaptı. Seminerde, Flora-X kullanılan ürünlerde verim ve kalitenin nasıl arttığı bilimsel metodlarla gözler önüne serildi.

Flora-X Bayi Seminerinin 15’incisine her yıl olduğu gibi yine ilgi yoğundu. Türkiye’nin her bölgesinden çok sayıda bayiinin katıldığı seminer, Şahtar Ltd. Şti. Ortağı Erol Azazoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Azazoğlu, Flora-X kullanımının her geçen yıl arttığını belirterek, ürünlerini tercih eden tüm bayi ve çiftçilere teşekkür etti. Azazoğlu’nun konuşmasının ardından Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Duman ile Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Tosun, “Stres Koşulları ve Bitki (Sebze) Gelişimine Yansıyan Etkileri” başlıklı sunum yaptı.

 

Stres Koşullarının Kontrolünde Biyostimülantların Rolü

 

Prof. Dr. İbrahim Duman, “Bitkisel üretimde başarı için uygun ekoloji, tür ve çeşidi bulmak çok önemlidir” diyerek başladığı sunumuna şöyle devam etti: “Tarımsal üretimde doğru uygulamaların yerinde ve zamanında yapılması gerekiyor. Üretimde yapılacak hatalar, kalite ve verimde önemli kayıplara neden olacaktır. Bu konuda günümüzde medyada herkes farklı bilgiler veriyor, ancak doğruyu söyleyen çok az ya da yok. Türkiye’nin sebze üretimine baktığımızda, Çin, Hindistan ve ABD’nin ardından 4’üncü sırada yer almaktadır. 2016 yılında, 804 bin hektar alanda, 30 milyon ton üretimimiz var. Günümüz koşullarında birçok sebze üretim bölgesinde aynı tarladan üretici yılda 2-3 ürün alabiliyor. Tabi ki bu üretim ilave gübreleme ve uygun tarımsal mücadele ile mümkün olmaktadır. Çünkü siz toprağa gereken besin maddelerini vereceksiniz ki o da size istediklerinizi sunsun. Ancak günümüzde kontrolsüz gübre kullanımı, yanlış tarım ilacı uygulamaları, toprak ve su kaynaklarının hoyratça kullanımı gibi hatalar ile iklim ve toprak yapısında gözlenen olumsuz değişimler bitkiler için önemli stres koşulları oluşturmaktadır. Bu nedenlerden dolayı günümüzde bitkiler stres koşullarında yetişmeye mecbur bırakılmıştır. Stres koşulları (yüksek ve düşük sıcaklık, toprak tuzluluğu, gece ve gündüz sıcaklık farkı, ilaç fitotoksitesi vb.), özellikle verim değeri olarak ele alındığında yaklaşık %65 oranında verim ve önemli kalite kayıplarına yol açabilmektedir. Bu nedenle de günümüzde bitkilerin stres koşulunu aşabilmesinde bitki gelişimini destekleyerek yüksek verim ve kalite elde edilebilmesi için Biyostimülant kullanımı önerilmektedir.”  

 

Flora-X bir Biyostimülantdır  

 

Prof. Dr. Duman’ın bitkilerde stres oluşumunun sebeplerini açıklamasından sonra Prof. Dr. Necip Tosun’da, Biyostimülantların bitki gelişimi üzerindeki etkilerini ve biyostimülantların özelliklerini anlattı. Biyostimülantları, “doğal veya biyolojik kaynaklardan elde edilen bitki, tohum veya toprağa uygulandıklarında, bitki metabolizmasına olumlu şekilde etki edebilen ve özellikle stres koşullarında etkisi daha belirgin olan maddeler ve/veya mikro organizmalardır” şeklinde tanımlayan Tosun, şunları söyledi: “Bitkiyi stres koşullarına karşı uyarmaz isek bitki bunu kendi kendine yenemez. Biyostimülantlar, biyotik ve abiyotik streslere karşı bitki direncini artırır, çiçeklenme ve meyve tutumuna olumlu etki yapar, toprak yapısını düzenler. Ayrıca bitkinin vejetasyon dönemi boyunca uygulanabilir, ürünlerde herhangi bir kalıntıya yol açmaz, tohum çimlenmesinde etkilidir, kök gelişimini ve hızlı besin maddesi alınımını teşvik eder. Bu özellikler açısından piyasada bulunan ve biyostimulant özelliklerini taşıyan preparatlar arasında Flora-X de yer almaktadır. Günümüzde yaşanan stres koşullarının etkisinin azaltılması ya da yok edilmesi için Flora-X kullanımı yararlı olacaktır.”

 

Flora-X ile Yapılan Denemeler ve Elde Edilen Sonuçlar

 

Seminerin son bölümünde Prof. Dr. İbrahim Duman, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaptıkları denemelerde kullanılan Flora-X uygulama sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Duman, şu bilgileri verdi: “İzmir Torbalı bölgesinde sanayi domatesi üretiminde 3 yıl süren çalışmada fide bandırma, fide dikiminden 15 gün sonra, tam çiçeklenme döneminde ve meyve tutumundan sonra yapılan Flora-X uygulamaları, domateste yüksek sıcaklık koşullarının olumsuz etkisini azalttı, birim alan verim değerini artırdı, salça üretiminde önemli kriter olan briks oranını iyileştirdi. İzmir Bornova’da, kapya biber üretiminde 2 yıl süreyle çalışma yapıldı. Biberde de birim alan verim ve değerinde, salça verim miktarında önemli artışlar sağlandı. Turşuluk hıyar üretim merkezi olan Afyon’da yapılan çalışmada ise benzer şekilde dekar verim değerinde olumlu sonuçlar alındı. İzmir Bornova’da, aşılı fide ile karpuz üretiminde 2 yıl süreli çalışma yapıldı. Aşılı karpuz üretiminde Flora-X uygulamaları bitki gelişim gücünü artırarak kademeli hasat imkanı oluşturdu, 2. ve 3. hasat dönemlerinin uzamasını sağladı. Ayrıca Trakya bölgemizde yapılan diğer bir çalışmada da Flora-X uygulamaları kuru soğan üretiminde ortalama baş ağırlığında, dekar veriminde (300 kg) ve suda çözünebilir kuru madde oranında önemli artışlar sağladı.”

Seminerin ardından Gala yemeğine geçildi. Yemekte ünlü sanatçılar Murat KEKİLLİ ve Serkan YILDIZ katılımcılara unutamayacakları bir gece yaşattı.

Önceki yazı
Türk kirazı ve üzümü Almanya’dan Avrupa’ya açılacak
Sonraki yazı
Metgen Tohumculuk CEO’su Feridun Akmaz: “Üreticilerimize üstün nitelikli, kaliteli tohum çeşitlerini sunuyoruz”

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü