Adama Türkiye, hububat hastalıkları çözümleriyle fark yaratıyor

Bitki koruma sektörünün öncü firmalarından Adama Türkiye, İstanbul’un Çatalca ilçesinde, 2. Geleneksel Çiftçi Yemeği düzenledi. 250’den fazla çiftçinin katıldığı yemekte, Makper P® 490 EC, Azimut® 320 SC ve Retengo® Plus’un hububat hastalıklarının kontrolünde gösterdikleri üstün performans anlatıldı.

Bitki koruma sektörünün öncü firmalarından Adama Türkiye, İstanbul’un Çatalca ilçesinde, 2. Geleneksel Çiftçi Yemeği düzenledi. 250’den fazla çiftçinin katıldığı yemekte, Makper P® 490 EC, Azimut® 320 SC ve Retengo® Plus’un hububat hastalıklarının kontrolünde gösterdikleri üstün performans anlatıldı.

İleri teknoloji ile ürettiği bitki koruma ürünleriyle çiftçilerin yüksek verim elde etmelerini sağlayan Adama Türkiye’nin Geleneksel Çiftçi Yemeğinde, Ülke Müdürü Michael Reiss, Ülke Satış Direktörü Ercan Düven, Ülke Pazarlama Uzmanı Funda Erdoğmuş, Trakya Bölge Müdürü Levent Başayan, firmanın iş ortağı Boğaziçi Gübre ve Zirai İlaç Bayii’nin ortakları Emin Engin Çakın ile Gökhan Göl de yer aldı. Adama Türkiye Ülke Müdürü Michael Reiss, yemekte yaptığı konuşmada, son 2 yıldır Türkiye’de göstermiş oldukları başarıda en büyük payın çiftçilere ait olduğunun altını çizdi. “Bu noktalara gelmemizde iş ortaklarımızın büyük katkıları inkar edilemez” diyen Reiss, çok büyük ürün portföyüne sahip olduklarını, yakın zamanda bitki koruma alanında Türkiye’nin ilk 5 firması arasına gireceklerini söyledi.

Buğday, çeltik ve şeker pancarı hastalıklarına en etkili çözüm; Makper P® 490 EC

Michael Reiss’in açılış konuşmasının ardından Trakya Bölge Müdürü Levent Başayan, hububat hastalıkları başlıklı sunum yaptı. Sunumuna Makper P® 490 EC ile başlayan Başayan, ürün hakkında şu bilgileri verdi: Makper P® 490 EC, imidazole ve triazole olmak üzere 2 farklı grubun karışımıdır. Sistemik ve translaminar etkili bir fungisittir. Bitki yapraklarına uygulandığında yaprak damarları ve ksilem yoluyla bitkiye kolaylıkla geçer. Makper P® 490 EC, ergesterol biosentezini önleyerek onların ölümüne yol açar. Buğday, çeltik ve şekerpancarına önerdiğimiz yüksek etkili bir fungisittir. Bitki yapraklarına uygulandığında Makper P® 490 EC kolaylıkla emilir ve gerekli bitki kısımlarına taşınır. Bitkideki mantari enfeksiyonu süratle durdurur ve 30 güne kadar koruyuculuk sağlar. Başlıca hedefi hububatta gövde, yaprak ve başaktaki fungal hastalıklar (Külleme, Pas ve Yaprak Lekesi), çeltikte Çeltik Yanıklığı ve şeker pancarındaki yaprak hastalıklarına (Külleme ve Yaprak Leke Hastalıkları) karşı koruma sağlamaktadır.”

Verimi artıran en iyi fungisitlerin kombinasyonu; Azimut® 320 SC

Azimut® 320 SC fungisitlerinin geniş spektrumlu, koruyucu, tedavi edici, eradike edici ve antisporulant etkisi olan sistemik ve traslaminar etkiye sahip olduğunu vurgulayan Başayan, şöyle devam etti: “Azimut® 320 SC, alışılmışın dışında mükemmel hastalık kontrolü, bağışıklık yönetimi sağlar. Verimi artıran en iyi fungisitlerin kombinasyonudur. Tam sistematik olan Azoxystrobin içerir. İki saat sonra yağan yağmurdan etkilenmez, uzun süre kalıcı etkisi vardır. Azot alımını artırır, yeşil aksam alanı artar. Yaşlanmayı artıran Etilen sentezini azaltır, superoksitleri etkisiz hale getiren enzimleri teşvik eder. Suyun verimli kullanımını sağlar. Dane verimini ve kalitesini artırır. Buğdayda Sarı Pas, Külleme ve Septorya Yaprak Lekesi’ne karşı koruma sağlamaktadır.”

Yaprak hastalıklarında mükemmel koruma; Retengo® Plus

Levent Başayan, son olarak yaprak hastalıklarında mükemmel koruma sağlayan Retengo® Plus hakkında bilgi verdi. Retengo® Plus’u, “Sistemik özellikte, koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahip bir fungisit” diye tanımlayan Başayan, şunları söyledi: “Buğday, arpa, mısır ve şeker pancarında yaprak hastalıklarına karşı etkili ve güvenli koruma sağlar. Hem koruyu hem de tedavi edici etkiye sahiptir. Yüksek verim ve dane kalitesinin artmasını, aynı zamanda uzun süreli koruma sağlar. İlaçlamadan hemen sonra bitki içerisine girer ve diğer bölümlere taşınır. Uygulamadan 2 saat sonra yağacak yağmurdan etkilenmez. Güçlü sistemik etkiye sahip iki farklı aktif madde olan Pyraclostrobin ve Epoxiconazole içerir. Bu sayede hastalık etmenlerinin bağışıklık kazanma riskini azaltır. Buğdayda; Külleme, Septorya Yaprak Lekesi, Kahverengi Pas, Arpada; Yaprak Pası, Mısırda; Mısır Yaprak Yanıklığı Hastalığı, Şeker pancarında; Cercospora Yaprak Leke Hastalığını kontrol eder.”

Türkiye’de kendi alanında tek ve ilk olan yeni nesil bir uygulama; Adama Artı

Adama Türkiye Pazarlama Uzmanı Funda Erdoğmuş da, firmanın mobil uygulaması ADAMA ARTI ile ilgili çiftçileri bilgilendirdi. Uygulamanın yakın zamanda akıllı telefon ve tabletlerde kullanılmaya başlanacağını belirten Erdoğmuş, Adama Artı, tarımla uğraşan herkesin kullanabileceği, Akıllı Tarla Yönetimi’ne uygun olarak geliştirilmiş, Türkiye’de kendi alanında tek ve ilk olan yeni nesil bir uygulamadır. Adama Artı uygulaması sayesinde kullanıcı; tarlalarını kaydederek, tarlalarına özel ilaçlama önerileri alabilir. Tarlalarına özel oluşturulan takvimle gübreleme, sulama gibi tüm faaliyetlerini planlayabilir. Tarlalarının bulunduğu yere ait 3 günlük hava tahminlerini görüntüleyebilir. Tarlaları ve ürünlerine ait sorularını, fotoğraf ile birlikte Adama’ya anında ileterek, hızlı bir şekilde cevap alabilir. Aynı zamanda ilgili bölgelerdeki Adama temsilcilerine telefonla ulaşabilir. Adama’nın Türkiye pazarında sunduğu bitki koruma çözümlerine, etiket ve Güvenlik Bilgi Formlarına kolayca ulaşabilir. Adama Artı mobil uygulamamız çok yakında AppStore ve GooglePlay’den yüklenebilecektir” diye konuştu.

Önceki yazı
Hektaş’tan buğdayda dar ve geniş yapraklı yabancı ot mücadelesinde yenilikçi çözüm; Wheater® 45 OD
Sonraki yazı
TürkTraktör, Türkiye pazarındaki liderliğini 10. yılına taşıdı

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü