2017 tarım sigortacılığı açısından bir seferberlik yılıdır

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz ay Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda, 10 yılı aşkın sürede tarım sigortaları çerçevesinde yapılan çalışmalar, elde edilen sonuçlar ve 2017 yılına ilişkin yenilikler hakkında bilgi verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz ay Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda, 10 yılı aşkın sürede tarım sigortaları çerçevesinde yapılan çalışmalar, elde edilen sonuçlar ve 2017 yılına ilişkin yenilikler hakkında bilgi verildi. Bakan Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu’nun da katıldığı toplantıda şu açıklamalarda bulundu: “Tarımsal faaliyetler, insanoğlunun kontrol edemediği afetlere karşı korumaya muhtaçtır. Bundan dolayı dünya ülkeleri tarım sektörünü sigorta kapsamına almış bulunmaktadır. Biz de ülke olarak ilk kez Devlet Destekli Tarım Sigortasıyla 2005 yılında tanıştık. TARSİM’le ilgili yasal düzenleme gerçekleşti ve 2006 yılının Haziran ayında TARSİM’le ilgili yasa yürürlüğe girdi. Aradan geçen 10 yıl içerisinde toplam 5 Milyar TL prim üretimi gerçekleştirildi ve bu tutarın 2.3 milyar TL’si üreticiler tarafından ödendi. 2.7 Milyar TL’si ise devletimiz tarafından karşılandı.  Buna karşılık üreticilerimize ödenen toplam hasar miktarı ise 3.1 Milyar TL civarındadır. Devletimiz, bu tarımsal sigortayı gerçekleştiren üreticilerimize, meyvelerde don teminatında %67, kuraklıkta %60 ve diğer tüm teminatlarda ise %50 oranında prim desteği sağlıyor.”

Devrim Niteliğinde Uygulama

2017 yılında uygulamaya koydukları ilklerle birlikte, doğal afetlerden kaynaklı tüm tarımsal riskleri sigorta kapsamına aldıklarını vurgulayan Çelik, “Bunlar ülkemiz tarımı ve üreticisine çağ atlatacak, devrim niteliğindeki yaklaşımlardır. Nedir bu ilkler diye baktığımız zaman; tüm Türkiye’de, 81 ilde, kuru alanda yetiştirilen buğday, kuraklık karşısında güvence altına alındı. Ürünler ile birlikte meyve ağaçlarını ve fidanlarını, kirazda yağmur kaynaklı miktar kaybını, asma yapraklarını, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara yönelik hırsızlık veya hırsızlık teşebbüsü temelli zararları teminat kapsamına almış bulunuyoruz. Doğal risklerin tamamının teminat altına alındığı 2017 yılını, tarım sigortacılığı açısından bir seferberlik yılı ilan ediyoruz. Çiftçilerimizin bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor. Yani doğal afet nedeniyle, ürünlerine bir zarar geldiği zaman, feryat etmek değil, bu feryat öncesinde, kara gün dostu olan TARSİM’le buluşmalarının kendileri açısından çok daha doğru olacağını belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Türk Çiftçisine Hayırlı Olsun

TARSİM’in bugünlere gelmesinde pek çok kurumun ve şahsın emeği olduğunu dile getiren Çelik, “Bu 10 yıl içerisinde, büyük emekler neticesinde TARSİM, bu büyük mesafeleri kat etmiş bulunuyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığımızdan, Sigorta Şirketlerimizden, Ziraat Odalarımızdan ve tüm paydaşlarımızdan TARSİM çalışanlarımıza kadar herkesin büyük gayretleri oldu. Tüm emeği geçenleri kutluyorum. Yeni uygulamaların Türk çiftçisine hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Önceki yazı
Necmi Aydoğdu: “Buğdayın ekiminden itibaren çıkacak yabancı otları Kelt ile kontrol etmek mümkün”
Sonraki yazı
Mustafa Yalçın: “Limagrain dünyanın 3., Avrupa’nın 1. büyük tohum şirketidir”

Bizi Takip Edin

E-Bülten

E-Mail Bültenimize Abone Olun Olup Bitenlerden İlk Sizi Haberdar Edelim.

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Menü